Według najnowszych badań pochodzących z Uniwersytetu w Michigan University of Michigan Comprehensive Cancer Center, mężczyźni leczeni na raka prostaty, którzy byli poddani radioterapii, są bardziej narażeni na rozwój raka pęcherza moczowego lub odbytnicy.

Ogólnie, wskaźnik występowania tego rodzaju nowotworów jest niski. Jednak zabiegi radiacyjne mogą temu sprzyjać, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zauważyć objawy raka pęcherza lub odbytnicy.

Badania, których wyniki niedługo ukażą się oficjalnie, objęło ponad 400 tysięcy mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty  między 1992 a 2010 rokiem.  Analizowano dane, pochodzące z krajowego rejestru Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER), zbierającego dane na temat diagnostyki i leczenia nowotworów. Naukowcy zwracali przede wszystkim uwagę na liczbę nawrotów raka, które rozwinęły się po 10 lub więcej latach u  mężczyzn z uprzednio zdiagnozowanym rakiem prostaty.

Wyniki pokazały, iż wśród  grupy, która wcześniej poddana była radioterapii, notuje się o 70% większe ryzyko raka odbytnicy i o 40% większe prawdopodobieństwo raka pęcherza moczowego. Naukowcy podkreślają, iż radioterapia jest standardem leczenia raka prostaty, a ich wyniki nie powinny nikogo odwieźć od tej metody leczenia. Nawołuje się jednak do monitorowania i dokładniejszego obserwowania tej grupy pacjentów.

[The Medical News]