Badania wykazały, że chirurgia bariatryczna może doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2 (T2DM) u gryzoni i ludzi, jednak tego korzystnego wpływu nie można wyjaśnić wyłącznie zmniejszeniem masy ciała. W nowym badaniu naukowcy badający na mysich modelach cukrzycę typu 2 potwierdzili, iż wykonanie zespolenia omijającego poprawia tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę. Co ciekawe, poprawa metabolizmu wystąpiła wraz ze zmianami mikroflory przewodu pokarmowego, co sugeruje potencjalną rolę jelitowej flory bakteryjnej w remisji cukrzycy.


"Nasze badania wykazały, że operacja zespolenia omijającego dwunastniczo-jelitowego (DJB), może być stosowana do leczenia cukrzycy, zarówno uwarunkowanej genetycznie jak i czynnikami środowiskowymi (dietozależnej)," wyjaśniają autorzy badania, naukowcy z Uniwersytetu Nankin. "Okazało się, że operacje bariatryczne wywołują zmiany flory bakteryjnej jelit, które mogą być główną przyczyną remisji cukrzycy. Nasze dane wskazują, że zmniejszenie poziomu wskaźników stanu zapalnego u genetycznie zmodyfikowanych myszy jest skutkiem, a nie przyczyną złagodzenia cukrzycy".

Badania przeprowadzono w modelu mysim T2DM naśladującym kluczowe objawy choroby, w tym: oporność na insulinę; wysoki poziom lipidów we krwi, zwiększony poziom wskaźników stanu zapalnego i otyłość. Myszy te posiadają mutację w pochodzącym z mózgu czynniku neurotropowym (BDNF), prowadzącą do niedoboru BDNF. Omawiany czynnik neurotropowy jest członkiem rodziny neurotroficznych czynników wzrostu i jest kluczowym regulatorem zarówno funkcji mózgu, jak i równowagi metabolicznej.

"Nasze odkrycia sugerują, że u myszy cukrzyca indukowana niedoborem BDNF, po wykonaniu operacji zespalających może ulec remisji, co może mieć potencjalnie zastosowanie w terapii ludzi" twierdzą badacze. Autorzy badania odkryli, że zespolenie omijające doprowadziło do zmniejszenia zaburzeń metabolicznych, nie wypływając bezpośrednio na poziom ekspresji BDNF. Oprócz tego znacznej poprawie uległa tolerancja glukozy i wrażliwość na insulinę, jak również zahamowaniu uległ proces gromadzenia się tłuszczu w wątrobie i tkance tłuszczowej białej. Insulinowrażliwość osiągnęła normalny poziom w ciągu dwóch tygodni po operacji i utrzymywała się przez co najmniej osiem tygodni. Sześć tygodni po zabiegu wykonania zespolenia omijającego wyniki testu doustnej tolerancji glukozy u myszy leczonych były znacznie niższe niż u myszy z cukrzycą, które poddano operacji placebo - poziomy glikemii były podobne do poziomów obserwowanych u nieleczonej w ten sposób grupy kontrolnej.

Badanie składu bakterii i innych mikroorganizmów w jelicie zmutowanej myszy przed i po operacji bariatrycznej oraz w grupie kontrolnej wykazało spadek ilości patogennych bakterii i wzrost korzystnej mikroflory, która pokrywała się z lepszą kontroli glikemii. "By wyjaśnić, jak różne szczepy mikroflory mogą regulować metabolizm składników odżywczych gospodarza, konieczne są dalsze badania zmian mikroflory jelitowej po operacji zespalającej".

Uważa się, że utrzymujący się stan zapalny, szczególnie w białej tkance tłuszczowej i wątrobie, odgrywa ważną rolę w otyłości i cukrzycy typu 2. Osiem tygodni po zabiegu wykonania zespolenia omijającego, zarówno w wątrobie jak i tkance tłuszczowej, odnotowano znaczne zmniejszenie poziomu wskaźników zapalenia, ale przeciwzapalny efekt operacji nastąpił po zwiększeniu wrażliwości na insulinę. "Wyniki te wskazują, że poprawa wrażliwości na insulinę nie wynikała bezpośrednio ze złagodzenia stanów zapalnych obserwowanego po operacji DJB" podkreślają naukowcy.


Więcej: sciencedaily.com