W czwartek (14 marca) wystartował program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego w woj. śląskim. Na realizację i promocję programu do 2026 roku zarząd Województwa Śląskiego zaplanował łącznie 20 mln zł, czyli po 5 mln zł na każdy rok. Program adresowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących Województwo Śląskie.

- Dołączamy do grona samorządów, które realizują to ważne społecznie zadanie. I wierzymy, że przyniesie ono szczęście wszystkim, którzy z niego skorzystają – podkreślił wicemarszałek województwa śląskiego Łukasz Czopik na briefingu zorganizowanym z okazji startu programu.

Wsparciem w ramach Programu opracowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego objętych zostanie 1 230 par. Program skierowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących region od co najmniej 3 pełnych miesięcy poprzedzających dzień kwalifikacji do Programu (przynajmniej jedna osoba z pary).

Ponadto, do Programu zostaną zakwalifikowane pary, które mają wskazania medyczne zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności oraz rekomendacjami w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka. Wiek kobiety musi się mieścić w przedziale od 20 do 42 lat według rocznika urodzenia. Każda para będzie mogła skorzystać z 3 prób zapłodnienia pozaustrojowego w trakcie realizacji Programu.

Rejestracja jest prowadzona za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej kliniki InviMed w Katowicach, w której realizowany będzie program.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego