Senat przyjął w piątek (13 marca) projekt noweli specustawy ws. COVID-19. Za przyjęciem projektu głosowało 47 senatorów, 34 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Do projektu wprowadzono 2 poprawki. Nowelizacja ma na celu doprecyzowanie przepisów ustawy, a także zminimalizowanie negatywnych skutków epidemii wirusa COVID-19 dla polskiej gospodarki, w szczególności dla mikro- i małych przedsiębiorców.


ZOBACZ TEŻ:


Projekt przewiduje m.in.: rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli szkodę w wyniku działań władz publicznych podjętych w celu przeciwdziałania COVID-19; preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku wystąpienia epidemii, wykonujących działalność gospodarczą w czasie zagrożenia COVID-19; możliwość czasowego zawieszenia działalności zakładu pracy, a także odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i rozłożenia ich na raty przedsiębiorcom, którzy z powodu COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Projekt określa też zasady wykonywania i kontrolowania pracy zdalnej, wydłuża do 21 dni okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Poprawki zakładają rozszerzenie grupy uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o rodziców dzieci do 15 roku życia oraz wydłużenie okresu przysługiwania zasiłku na cały czas zamknięcia szkoły.


Źródło: Senat RP