Do takich wniosków doszli niedawno naukowcy z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie i Uni Research Health w Bergen.

Ci pierwsi przebadali 12 ochotników, którzy spali w laboratorium pod specjalną kontrolą. Przez pięć wieczorów czytali relaksujące ich lektury na tabletach, a kolejne pięć wieczorów spędzili przy tej samej lekturze czytając ją na papierze.

Okazało się, że badani czytając lekturę na tablecie, trudniej zasypiali, a podczas snu krócej znajdowali się w fazie REM. Następnego dni również trudniej się budzili i byli mniej wyspani.

Naukowcy z Uni Research Health w Bergen przebadali aż 10 tysięcy młodych ludzi w wieku od 16 do 19 lat, których pytano między innymi, ile czasu spędzali poza szkołą przed ekranem różnych urządzeń elektronicznych.

Analiza wyników pokazała, że spędzanie przed ekranem ponad 4 godzin dziennie, prawie o połowę zwiększa ryzyko, że nastolatki, po położeniu się do łóżka, będą potrzebowały ponad godziny, by zasnąć.

Zdaniem naukowców, światło ekranów zaburza zegar biologiczny i w ten sposób opóźnia zasypianie. Sugerują również, że dobrze jest wyłączyć smartfon i inne urządzenia na co najmniej godzinę przed snem.


Więcej: www.pulsmedycyny.pl / www.rmf24.pl