Kobiety w trzecim trymestrze ciąży mogą bezpiecznie otrzymywać szczepionki przeciw krztuścowi, aby zapobiec infekcji u noworodków, tak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

Ostatni wzrost zachorowań na krztusiec, który przyczynił się do śmierci noworodków, skłonił Wielką Brytanię do opracowania nowego programu szczepień w 2012 roku.  Przygotowano złożone szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i polio dla ponad 700.000 kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca, by kobiety w ciąży były zaszczepione przeciwko krztuścowi, Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła jednak w dokumencie 2010, że nie ma wystarczających dowodów, które potwierdziłyby konieczność wykonania szczepienia.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 20.074 kobiet w ciąży, które otrzymały szczepionkę przeciwko kokluszowi począwszy od końca 2012 roku. Okazało się ,że u zaszczepionych kobiet nie wystąpiło zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka.Źródło: www.pharmacylearningnetwork.com