Według raportu opublikowanego w tygodniku epidemiologicznym dla Stanów Zjednoczonych „The Morbidity and Mortality Weekly Report ” przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, u 5% kobiet w Stanach Zjednoczonych, u których potwierdzono zakażenie wirusem Zika w czasie ciąży, stwierdzono wady wrodzone dziecka lub płodu związanego z zakażeniem.

Niniejsze sprawozdanie jest pierwszym w USA bazujące na największej liczbie donoszonych ciąż z potwierdzonym laboratoryjnie zakażeniem wirusem Zika i opracowującym wstępne szacunki dotyczące ryzyka w każdym trymestrze.

Dyrektor CDC lekarz medycyny Anne Schuchat potwierdza to co wykazały ostatnie odkrycia - wirus Zika stwarza poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i ich dzieci, niezależnie od tego, kiedy zakażenie występuje w czasie ciąży. Jednocześnie zauważa, iż kobiety na terenach USA i innych zagrożonych obszarach, które kontynuowały narażenie na działanie komarów przenoszących Zikę jest w grupie ryzyka zakażenia. Naukowiec podkreśla, że należy zachować czujność i starać się zapobiegać nowym zakażeniom Zika.

Dane zebrane w okresie od 1 stycznia 2016 roku do 25 kwietnia 2017 roku z Samoa Amerykańskie, Wspólnoty Portoryko, Federacji Mikronezji, Republiki Wysp Marshalla i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych zostały zgłoszone do rejestrów ciąży zakażonych wirusem Zika.

W raporcie oceniono przypadki 2 549 kobiet z potencjalnym zakażeniem wirusem Zika, które donosiły ciążę. U 1 508 potwierdzono zakażenie wirusem Zika, a u ponad 120 ciąż spowodowało ono u noworodków uszkodzenia wrodzone związane z wirusem.

Te ustalenia z USA i jego terytoriów są zgodne z najnowszym sprawozdaniem CDC dotyczącym zakażeń wirusem Zika, które są związane przede wszystkim z podróżą. Dane z 50 stanów Ameryki i Dystryktu Kolumbii pokazują, że 5% donoszonych ciąż z potencjalnym zakażeniem wirusem Zika spowodowało możliwość wystąpienia wady wrodzonej związanego z wirusem u dziecka.

Wśród pacjentek z potwierdzonym zakażeniem, 8% (prawie 1 na 12 kobiet) infekcji podczas pierwszego trymestru ciąży u ochotniczek badania z USA i jej terytoriów spowodowało wady wrodzone związane z Zika w porównaniu z 15% w Stanach Zjednoczonych i Dystrykcie Kolumbii. Szacunki są oparte na stosunkowo małych liczbie zarażonych i nie są statystycznie znaczące.

Odsetek dzieci dotkniętych wadami wrodzonymi związanymi z Zika różni się w zależności od trymestru rozpoznania infekcji Zika. Wśród kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych i na jego terytorium wśród potwierdzonych zakażeń wirusem Zika - 5% w drugim trymestrze i 4% w trzecim trymestrze ciąży spowodowało wady wrodzone związane z zakażeniem. Ciąża przebyta z wirusem Zika i rejestry dla niemowląt, wraz z przyszłymi badaniami kohortowymi, będą nadal dostarczać niezbędnych danych w celu lepszego zrozumienia zakresu ryzyka zakażenia wirusem Zika w czasie wczesnej ciąży.

W raporcie opisano również liczbę niemowląt, które otrzymały zalecane badania i oceny zgodnie z wytycznymi CDC. Na podstawie danych zgłoszonych do badania ciąży zagrożonej zarażeniem wirusem Zika i rejestrów niemowląt, 59% niemowląt badano na obecność wirusa Zika w chwili narodzin. Te niemowlęta urodziły się u kobiet z laboratoryjnymi dowodami na niedawne zakażenie wirusem Zika. Z 2 464 niemowląt urodzonych z analizowanych ciąż, 52% noworodków miało zalecane obrazowanie głowy, a 79% miało przeprowadzone badania słuchu.

Dr Peggy Honein współprzewodnicząca grupy zadaniowej ds. ciąży i wad potwierdza, iż niniejsze sprawozdanie podkreśla zagrożenie zakażenia wirusem Zika w ciąży, zwłaszcza w kontekście uszkodzenia mózgu dziecka. Aby pomóc w pełni zrozumieć i opanować „efekt Zika”, należy nadal monitorować niemowlęta w przypadku problemów ze wzrokiem, słuchem lub innymi upośledzeniami.

Wyniki badań podkreślają również znaczenie opieki nad dziećmi z wrodzonym zakażeniem wirusem Zika. Identyfikacja niemowląt urodzonych z matką zakażoną podczas ciąży pozwala na terminowe planowanie zabiegów interwencyjnych. Ponadto ocena testów diagnostycznych i praktyka kliniczna może pomóc CDC, urzędnikom ds. zdrowia publicznego i lekarzom skupić się na monitorowaniu i opiece nad dziećmi dotkniętymi wirusem Zika.

CDC nadal zachęca kobiety i ich partnerów do rozważenia planowania ciąży, jeśli mieszkają lub podróżuje do obszarów zagrożonych ryzykiem zakażenia wirusem Zika. Rekomenduje aby porozmawiali ze swoimi lekarzami w celu zapoznania się z zagrożeniami i sposobami zapobiegania ekspozycji. CDC opublikowało zaktualizowane wytyczne dotyczące lekarzy świadczących opiekę nad kobietami w ciąży, niemowlętami i dziećmi z możliwym zakażeniem wirusem Zika.

Źródło: www.news-medical.com