Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się z apelem do uczniów i rodziców o szczepienie się przeciw COVID-19. Pandemia zaburzyła edukację i dorastanie wśród rówieśników. Szczepienia to sposób, by nie dopuścić m.in. do ponownego zamknięcia szkół – wskazał.

W liście skierowanym do uczniów prezes NRL ocenił, że ostatni rok zdalnej nauki był dla nich ciężki. "Pandemia zaburzyła nie tylko Waszą edukację, ale też dorastanie wśród rówieśników. Koronawirus, uśpiony przez lato, wciąż stanowi zagrożenie dla Waszej swobody" – wskazał.

"Możecie nie dopuścić do ponownego zamknięcia szkół. Możecie zadbać o to, że będziecie mogli bezpiecznie wychodzić po zajęciach ze znajomymi czy wyjeżdżać na obozy lub wycieczki. Odpowiedzią są szczepienia" – zaznaczył szef lekarskiego samorządu.

Zwrócił się do uczniów, aby porozmawiali z rodzicami oraz opiekunami i wyjaśnili, że nie mogą pozwolić na kolejną izolację, że chcą normalnie dojrzewać.

"Od szczepień zależy nie tylko Wasze zdrowie czy bezpieczeństwo Waszych bliskich i przyjaciół, ale też Wasz rozwój oraz przyszłość. Macie głos" – podkreślił w piśmie skierowanym do młodych ludzi.

W liście do rodziców prof. Matyja zaakcentował z kolei, że zdrowie i życie dzieci jest w ich rękach. "To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa" – podkreślił. Wskazał, że poprzednia była tragiczna w skutkach.

"Zdaję sobie sprawę, że zaufanie do szczepień buduje się latami, ale to właśnie szczepienia pozwoliły nam zwalczyć ostatni atak pandemii, a kilkadziesiąt lat temu inne poważne choroby zakaźne. Bez nich byłoby to niemożliwe" – podkreślił.

Prezes NRL zauważył, że obecnie pandemia wyhamowała dzięki sprzyjającej letniej aurze. Ma ona jednak – jak zaznaczył – charakter cykliczny.

Szef lekarskiego samorządu zaznaczył, że odczyny poszczepienne występują rzadko. Stanowią wyjątki i są niczym w porównaniu z powikłaniami po zachorowaniu na COVID-19. To ich powinniśmy się obawiać, bo to one mają wpływ na jakość życia, a rekonwalescencja jest ciężka i długa.

"Zobaczcie, jak na rozwój Waszych dzieci wpłynęło zamknięcie szkół. Ucierpiały na tym ich edukacja i dojrzewanie. Przypomnijcie sobie ich zdalną naukę i własną pracę z domu. To Wy podejmujecie decyzję o zaszczepieniu Waszych niepełnoletnich dzieci. Podejmijcie tę, dzięki której ich przyszłość, nasza przyszłość, będzie bezpieczna" – napisał prezes NRL.

Zaapelował do rodziców o szczepienie siebie i dzieci, by wszyscy mogli wrócić do normalności i swobodnego życia. (PAP)


Źródło: PAP