W trosce o swoje oczy i bezpieczeństwo innych, kierowcy powinni bezwzględnie nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne - apelują okuliści.

Okulista Adam Kabiesz z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach w rozmowie z PAP przypomniał, że okulary przeciwsłoneczne muszą mieć odpowiednie filtry i powłoki, czego nie zagwarantuje zakup bardzo tanich okularów na bazarze.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie każde okulary przeciwsłoneczne spełniają swoją rolę. Okulary w bardzo niskiej cenie, to niestety tylko zwykłe przyciemniane szkło, które nie wyłapuje szkodliwego promieniowania. Wytwarza natomiast warunki rzekomej ciemności i sprawia, że oko rozszerza źrenice. W efekcie do naszych oczu dociera jeszcze większa ilość szkodliwego promieniowania niż bez takich okularów.

Wieloletnia ekspozycja wzroku na promieniowanie słoneczne to większe zagrożenie chorobami - zaćmą, zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki, w tym zwyrodnieniem plamki, upośledzającym najważniejsze dla nas widzenie centralne - stąd tak ważne aby nieustannie edukować społeczeństwo w tym temacie i przypominać, że okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, chroniące częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz były dopasowane do twarzy na tyle, by światło nie wpadało bokiem.


Więcej: rynekzdrowia.pl