Pierwsze długookresowe badanie przeprowadzone przez naukowców w USA potwierdziło wyniki wcześniejszych – wykazano, że im więcej czasu niemowlęta i dzieci spędzają przed telewizorem tym większemu skróceniu ulega czas ich snu.

Badacze z Massachusetts General Hospital for Children i Harvard School of Public Health dowiedli także, że sama obecność telewizora w pokoju dziecka również wpływa na skrócenie czasu snu, zwłaszcza u małoletnich dzieci.

Wyniki przedstawiono w czasopiśmie Pediatrics.

Do programu badawczego Project Viva włączono ponad 1800 dzieci w wieku od 6 m-cy do 8 lat, wraz z matkami, które dostarczały naukowcom informacji o telewizyjnych nawykach ich pociech. Uwzględniono takie czynniki jak m.in. obecność odbiornika telewizyjnego w pokoju dziecka czy ilość czasu przespanego przez dziecko w ciągu doby.

Po przeanalizowaniu danych badacze znaleźli małe, ale spójne powiązanie między dłuższym oglądaniem telewizji a skróceniem czasu snu – każda dodatkowa godzina spędzona przed ekranem telewizora skracała czas dobowego snu o 7 minut, zwłaszcza pośród chłopców.

Dzieci posiadające telewizor w pokoju wykazywały się snem krótszym średnio o pół godziny, w porównaniu z dziećmi, które telewizora w pokoju nie miały.

 

[Medical News Today]