Już w najbliższą sobotę 14 maja 2022 roku po raz kolejny będziemy obchodzić Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! zaprasza na rekreacyjny przejazd rowerowy, który rozpocznie się o godz. 11:00 na Placu Wolności w Bydgoszczy.

„Naszą akcją chcemy zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej, która odgrywa niezwykle istotną rolę w profilaktyce wielu często występujących i groźnych schorzeń, takich jak m.in. udaru mózgu czy choroby serca – mówi dr hab. n. med. Mariusz Baumgart, prof. UMK ze Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie! – Regularny wysiłek fizyczny powinien być jednym z najważniejszych nawyków, które powinniśmy kształtować od najmłodszych lat. Jednocześnie na ruch nigdy nie jest za późno i warto znaleźć najlepszą dyscyplinę sportową dla siebie, bez względu na to w jakim jesteśmy wieku”.

Tym razem akcja stowarzyszenia odbywa się w formie rekreacyjnego przejazdu rowerowego, gdyż jazda na rowerze to jedna z najbardziej przystępnych i popularnych aktywności sportowych.

„Do wspólnego przejazdu zapraszamy wszystkich – i młodsze, i starsze osoby. Pamiętajmy, że udar mózgu to choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek – zwraca uwagę dr Sebastian Szyper ze Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie! - Dlatego nasze stowarzyszenie prowadzi międzypokoleniową edukację na temat tego, czym jest to schorzenie, jak je rozpoznać i reagować w sytuacji jego wystąpienia oraz co może się do niego przyczyniać i jak zapobiegać udarowi mózgu”.

W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 80-90 tys. zachorowań na udar mózgu i chociaż świadomość tego zagrożenia jest coraz większa, to liczba chorych nie maleje.

Informacje logistyczne

Rekreacyjny przejazd rowerowy odbędzie się na trasie Plac Wolności Bydgoszcz - plac przy ul. J. Styki - Fordon. Wyruszy z Placu Wolności o godz.11:00 i spokojnym tempem przejedzie przez miasto w kierunku placu przy ul. J. Styki - Fordon. Dla wszystkich osób, które zarejestrują się w terminie do 13.05.2022 i ukończą przejazd, organizatorzy mają przygotowane koszulki wraz z numerami startowymi oraz nagrody i upominki. Dochód z akcji przeznaczony jest na wsparcie osób po udarze mózgu.

Jak wziąć udział?

  1. Wejdź na stronę www.udarowcy-edpu.pl;
  2. Zarejestruj się, każdy uczestnik jednorazowo wpłaca opłatę startową przeznaczoną na leczenie osób niepełnosprawnych po udarze mózgu;
  3. Numer rejestracji oraz dowód osobisty lub potwierdzenie e-mail będzie potrzebny do odbioru koszulki i numerka startowego w dniu przejazdu;
  4. Zaczynamy w dniu 14 maja na Placu Wolności w Bydgoszczy od godz.9:00, a przejazd od godz.11:00;
  5. Liczba uczestników ograniczona – maks. 400 rowerzystów. Regulamin dostępny na www.udarowcy-edpu.pl;
  6. Możliwość uczestnictwa po wcześniejszej rejestracji internetowej.

Źródło: Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie!