Światowe statystyki związane z utratą wzroku z powodu cukrzycy alarmująco wzrastają. W przeciągu dwóch dekad w latach 1990-2010, liczba osób na całym świecie ze ślepotą związaną z cukrzycą lub zaburzeniami widzenia wzrosła o alarmujące odpowiednio 27 procent i 64 procent. W 2010 roku 1 na 52 osoby cierpiało na utratę wzroku i 1 na 39 osób było niewidomych z powodu retinopatii cukrzycowej - gdzie siatkówka jest uszkodzona przez cukrzycę.

Liczby te są wynikiem analizy przeprowadzonej przez globalne konsorcjum, które niedawno opublikowało swoje prace w czasopiśmie "Diabetes Care".

Ponieważ liczba osób żyjących z cukrzycą na całym świecie rośnie, wzrasta też prawdopodobieństwo, że więcej osób będzie rozwijało retinopatię cukrzycową i cierpiało na późniejszą utratę wzroku, zwłaszcza jeśli nie otrzymują lub nie poddają się właściwej opiece, jakiej potrzebują.

Retinopatia cukrzycowa jest chorobą siatkówki, która niszczy wzrok w wyniku przewlekłego wysokiego stężenia cukru we krwi w cukrzycy. Wysoki poziom cukru uszkadza delikatne naczynia krwionośne w siatkówce - światłoczułej warstwie tkanki wyściełającej tylną część oka.

Wraz ze wzrostem szkód, naczynia krwionośne zaczynają przeciekać i zakłócają pole widzenia. U osób z zaawansowaną retinopatią cukrzycową, tworzą się nowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne w siatkówce oka, powodując dalsze uszkodzenia i ostatecznie powstawanie trwałych blizn i utratę części pola widzenia lub ślepotę.

Główny autor Janet Leasher, profesor z College of Optometry w Nova Southeastern University w Fort Lauderdale, mówi: "Retinopatia cukrzycowa niestety zwykle nie ma żadnych objawów w początkowej fazie."

Najważniejsze fakty dotyczące retinopatii cukrzycowej:

  • Retinopatia cukrzycowa jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych Amerykanów
  • W przeciągu lat 2000-2010, liczba Amerykanów z retinopatią cukrzycową wzrosła o 89 procent, z 4,1 mln do 7,7 mln
  • Oczekuje się, że ta liczba wzrośnie prawie dwukrotnie do 14,6 milionów Amerykanów z retinopatią cukrzycową w 2050.

Zatem ważne jest, żeby osoby chore na cukrzycę mieli kontrolowane oczy każdego roku, stosowali się do zaleceń swojego lekarza okulisty i utrzymywali poziom cukru we krwi pod kontrolą.

Słaba kontrola glikemii oraz dostęp do ochrony zdrowia oczu
Naukowcy sugerują, że słaba kontrola glikemii i niewystarczający dostęp do usług zdrowotnych w obrębie chorób oka w wielu częściach świata, przyczynia się do wzrostu liczby osób z utratą wzroku z powodu cukrzycy.

W calu badania, naukowcy przeprowadzili metaanalizę opublikowanych badań populacyjnych w latach 1990-2012 dla badania globalnego obciążenia chorobami 2010. Metaanaliza polega na tym, że można połączyć dane z kilku badań o podobnej konstrukcji i analizować je, jak gdyby pochodziło z jednego dużego badania.

Naukowcy wyodrębnili i zebrali dane dotyczące retinopatii cukrzycowej do przedstawienia szacunków globalnych trendów regionalnych jako choroby będącej przyczyną umiarkowanych i ciężkich zaburzeń wzroku i ślepoty.

Okazało się, że w latach 1990-2010, Azja Południowa, Bliski Wschód, Afryka Północna i Zachodnia Afryka Subsaharyjska, były regionami o największej liczbie osób z upośledzeniem wzroku z powodu retinopatii cukrzycowej, podczas gdy w Azji Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Południowej Afryce Subsaharyjskiej był największy odsetek liczby osób niewidomych z powodu retinopatii cukrzycowej.

Największy wzrost odsetka populacji powyżej 50. roku życia, gdzie doszło do utraty jakości widzenia z powodu retinopatii cukrzycowej wystąpił w Środkowej, Południowej i tropikalnej części Ameryki Łacińskiej, natomiast Południowa Afryka Subsaharyjska, Południowa Ameryka Łacińska i Afryka Środkowa Subsaharyjska miały największy wzrost odsetka populacji powyżej 50. roku życia, u których doszło do ślepoty z powodu retinopatii cukrzycowej.

Naukowcy odkryli niewielki spadek upośledzenia wzroku z powodu retinopatii cukrzycowej, do którego doszło w południowej i południowo-wschodniej Azji, Oceanii i Wschodniej i Zachodniej Afryce Subsaharyjskiej.

Przyczyną jest globalna epidemia cukrzycy
Główny badacz Rupert R. A. Bourne, profesor i wicedyrektor Vision and Eye Research Unit w Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii, powiedział: "Wraz z alarmującym występowaniem odsetka utraty wzroku z powodu cukrzycy, który urósł o ponad dwie trzecie w ciągu ostatnich 20 lat, należy zająć się gwałtowną globalną epidemią cukrzycy."

On i jego koledzy sugerują powstanie specjalnych stanowisk dla decydentów w regionach najbardziej dotkniętych przez retinopatię cukrzycową, którzy powinni opracować i wdrożyć plany dla zachowania prawidłowego widzenia u dorosłych z cukrzycą, wykonywać badania przesiewowe w kierunku retinopatii cukrzycowej oraz poprawić kontrolę poziomu glukozy i ciśnienia tętniczego u chorych na cukrzycę.

Powinni oni również zintensyfikować wysiłki w celu zapobiegania i leczenia retinopatii cukrzycowej - na przykład poprzez wprowadzenie zabiegów laserowych, stosowanie metody wstrzykiwań sterydów do ciała szklistego, oraz leczenie czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego (anty-VEGF).

"Ludzie z rozpoznaną cukrzycą powinni mieć rozszerzony program badania oczu do przynajmniej raz w roku i być poinformowanym przez swojego lekarza okulistę o ich sytuacji zdrowotnej. Pacjenci powinni ściśle współpracować z przedstawicielami opieki zdrowotnej w celu określenia najlepszych metod, aby kontrolować poziom cukru we krwi", dodaje prof. Janet Leasher.

Źródło: medicalnewstoday.com