Kolejki w ochronie zdrowia nie uległy skróceniu, a negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się. Zgodnie z badaniami Fundacji Watch Health Care, która od 5 lat monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Zdaniem Krzysztofa Łandy, Prezesa Fundacji WHC - choroba systemu ochrony zdrowia postępuje od lat, a pakiet kolejkowy to fikcja. W stosunku do zeszłego roku czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce, wydłużył się o tydzień. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, aby uzyskać podstawowe, gwarantowane świadczenia zdrowotne, Polacy czekają obecnie średnio 2,9 miesiąca.

Rekordowym przypadkiem kolejki, jest wyznaczenie terminu na wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego (przypadek stabilny) w jednej z gliwickich placówek na 2026 r. (126 miesięcy).

Najdłuższe średnie czasy oczekiwania odnotowane zostały w następujących dziedzinach medycyny: ortopedia (17,12 mies.), stomatologia (9,02 mies.), neurochirurgia (5,72 mies.), okulistyka (5,29) i chirurgia plastyczna (4,89 mies.). Z kolei najkrótsze kolejki zostały zaobserwowane w neonatologii (ok. 2 tyg.), onkologii (ok. 2,4 tyg.), radioterapii onkologicznej (ok. 2,4 tyg.), chirurgii onkologicznej (2,9 tyg.) oraz położnictwie i ginekologii (ok. 3 tyg.).

Zdaniem ekspertów, przyczyną tak wyraźnej dysproporcji pomiędzy ortopedią, a pozostałymi dziedzinami medycyny mogą być m.in. limity nakładane przez NFZ, błędna (zaniżona lub zawyżona) wycena procedur oraz brak systemu centralnych zakupów z konfekcjonowaniem.

- Trudną sytuację polskich pacjentów miała zmienić dyrektywa o opiece transgranicznej – mówi Prezes Fundacji WHC i dodaje, że w Polsce wdrożono tę dyrektywę w taki sposób, aby naprawdę trudno było skorzystać z jej dobrodziejstw.

10 najdłuższych kolejek do świadczeń zdrowotnych (średni czas oczekiwania, podany w miesiącach):

1. endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek stabilny (67,48)
2. endoprotezoplastyka stawu biodrowego (51,44)
3. zabieg usunięcia zaćmy (24,93)
4. rehabilitacja w ośrodku rehabilitacji dziennej (13,45)
5. operacja usunięcia jądra miażdżystego (13,03)
6. wizyta u ortodonty (12,42)
7. operacja zmniejszenia piersi (11,75)
8. dyscektomia szyjna z artroplastyką (ruchoma proteza dysku) (10,19) 9. rekonstrukcja piersi- wstawienie implantu typu ekspander (9,97)
10. zabieg usunięcia żyły (flebektomia) (9,83)

Pełne wydanie najnowszej edycji Barometru Watch Health Care, dostępnej jest na stronie Fundacji. >> korektorzdrowia.pl