2 marca 2023 r. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zacznie realizować procedury z zakresu kardiochirurgii. Wyposażenie lecznicy m.in. w salę intensywnego nadzoru kardiologicznego i pracownię USG umożliwi przyjęcie 16 pacjentów - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

O kardiochirurgię dla Gorzowa od wielu miesięcy walczą władze regionu, lecznicy, a także pacjenci. Od 29 stycznia 2022 r. trwa zbiórka podpisów pod petycję w tej sprawie. Do dziś akcję #TakDlaKardiochirurgii poparło blisko 12,4 tys. osób. Wśród nich są m.in. parlamentarzyści, bp. Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, sportowcy, ludzie kultury, politycy i mieszkańcy regionu. To pokazuje, że jest to projekt ponad podziałami.

Jak alarmuje raport dotyczący sytuacji zdrowotnej Polaków, przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia i wsparty głosem medycznych autorytetów, województwo lubuskie zajmuje pierwsze miejsce pod względem nadumieralności z powodu chorób układu krążenia. Dlatego Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zdecydował się rozpocząć realizację procedur kardiochirurgicznych w strukturach oddziału kardiologii szpitala. Jednocześnie nadal będzie zabiegał o kontrakt z NFZ dla oddziału kardiochirurgii.

— Widzę, że oddział jest perfekcyjnie, profesjonalnie przygotowany. Myślę, że brak kontraktu z NFZ to nic w porównaniu z tym, co przeszliśmy - stwierdziła marszałek Elżbieta Anna Polak i przypomniała starania gorzowskiej lecznicy o inne procedury medyczne i sprzęt. - Ten szpital musiał walczyć od początku o wszystko: o oddłużenie, o radioterapię, hematologię, bazę pogotowia lotniczego, kolejne oddziały, kolejne kontrakty, nawet o PET-a czy robota Da Vinci. Konsultanci wojewódzcy, wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie ochrony zdrowia, wydawać by się mogło fachowcy, twierdzili, że się nie da, że to jest niepotrzebne - zwróciła uwagę marszałek.

Procedury kardiochirurgiczne w Gorzowie rozpoczną się 2 marca 2023 r. — ogłosił prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., Jerzy Ostrouch. Podziękował wszystkim osobom, które poparły starania lecznicy: - Jesteście bohaterami naszego zdarzenia. To w wyniku waszych działań, waszej aktywności, nieustępliwości, która niejednokrotnie powodowała, że dostawaliśmy dodatkowego bodźca, że nie należy ulegać. Bez was, bez waszej determinacji, nie stworzylibyśmy tego. To wy daliście nam tę moc, która powodowała, że mieliśmy odwagę formułować żądania w stosunku do tych, którzy nie widzą konieczności otwarcia kardiochirurgii, którzy nie jak Temida, ale jak ślepiec, człowiek bez empatii, nie otwierają się na argumenty ludzi, którzy oczekują właściwej opieki kardiologicznej i kardiochirurgicznej w tej części województwa i całym województwie lubuskim — dodał prezes gorzowskiej lecznicy.

Oddziałem pokieruje dr n. med. Seweryn Grudniewicz, któremu będzie towarzyszył zespół złożony m.in. z kardiochirurgów, perfuzjonistów (specjalistów obsługujących płucoserce w czasie zabiegów na otwartym sercu) i pielęgniarek anestezjologicznych.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego