Pierwszy weekend grudnia był bardzo intensywny dla załóg 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Po raz kolejny krakowscy lotnicy udzielili wsparcia zespołom medycznym transportującym organy do transplantacji.

W piątek 1 grudnia zrealizowano zgłoszenie, które wpłynęło z Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Akcja rozpoczęła się o godz. 11.18 i zakończyła o godz. 18.44. Załoga samolotu CASA C-295M w składzie: dowódca - kpt. pil. Dominik Kłodzński, 2 pilot - ppor. pil. Tomasz Hanek, technik pokładowy - chor. Marcin Łukasik, technik załadunku - mł. chor. Miłosz Frej wykonała lot na trasie Kraków - Gdańsk - Kraków.

Drugi transport odbył się w niedzielę 3 grudnia i był realizowany dla Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Warszawie. O godz. 13.49 statek powietrzny M-28 „Bryza” rozpoczął lot na trasie Kraków - Warszawa - Kraków i zakończył go o godz. 22.51. Skład załogi to: dowódca - por. pil. Cezary Lipniewski, 2 pilot - kpt. pil. Cezary Stasiun, technik pokładowy - sierż. Marek Wawerski.

W 2017 r. żołnierze 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego uczestniczyli już 30 razy w Akcji Serce - czynie ratującym ludzkie życie (25 razy 8. Baza Lotnictwa Transportowego, 5 razy 33. Baza Lotnictwa Transportowego).


Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego