W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku ma powstać Ośrodek Autoprzeszczepów Szpiku Kostnego. Będzie to drugi tego typu oddział na Pomorzu - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Szpital ma już projekt przebudowy oddziału i pozwolenie na budowę. Na początku 2018 r. ma rozpocząć się remont tak, aby jeszcze w przyszłym roku ośrodek zaczął działać. Na stworzenie centrum przeszczepów potrzeba 3 mln zł – najwięcej na przebudowę oddziału oraz budowę banku szpiku. Uchwałę o przeznaczeniu 50 tys. złotych podjął już powiat słupski.

500 tys. zł na ten cel ma przekazać miasto. – To ważna inicjatywa i doszliśmy wspólnie z radnymi do porozumienia w tej sprawie – powiedział Radiu Gdańsk Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Chcemy, by ten ośrodek się rozwijał i żeby szpital służył nie tylko mieszkańcom Słupska, ale również regionu – podkreślał Biedroń.

W ciągu roku w Słupsku na nowotwory krwi leczonych jest prawie 3 tys. pacjentów. Na Oddziale Hematologii nie przeprowadza się autoprzeszczepów szpiku, które czasem są jedynym ratunkiem dla chorych. Pacjenci są leczeni w Gdańsku.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.