Oddział Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu będzie posiadał do końca tego roku separator komórkowy - urządzenie niezbędne dla realizacji procedur przeszczepu szpiku. Zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu przez rząd.

Jak poinformował Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, 270 tys. zł będzie kosztowała nowa aparatura medyczna, która przyczyni się m.in. do zwiększenia liczby pobrań komórek i przeszczepień szpiku kostnego.

Na moją prośbę, premier Mateusz Morawiecki zgodził się sfinansować w 80% zakup separatora komórkowego, bardzo ważnego dla tego oddziału. Oddział Hematologii jest oddziałem wiodącym w tym szpitalu, jedynym w Toruniu i bardzo znanym w Polsce– podkreślała poseł na Sejm RP Iwona Michałek.

Wniosek został przekazany do Kancelarii Premiera przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, który zwracał dzisiaj uwagę, że kolejny sukces i kolejne dofinansowanie to efekt bardzo dobrej współpracy dyrektor szpitala Krystyny Zaleskiej i Pani poseł Iwony Michałek.

Jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, dziękuję Pani Dyrektor i całemu personelowi za ich ciężką pracę, którą wykonują. Jej efekty są bardzo ważne dla mieszkańców Torunia. Chciałem również powiedzieć o bardzo ważnych w tej chwili decyzjach, które zapadają odnośnie rozbudowy tego szpitala. Pozytywnie przeszedł wniosek Pani Dyrektor na rozbudowę Oddziału Udarowego i Przeszczepowego. Będziemy jeszcze walczyć o to, aby to wsparcie mogło być udzielone na OIOM– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Oddział Hematologii w toruńskiej placówce jest jednym z dwóch oddziałów w województwie kujawsko-pomorskim leczących pacjentów onkohematologicznych, w tym jedynym przeprowadzającym procedury przeszczepu szpiku.


Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki