29 maja w Pracowni Elektrofizjologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono pierwszy zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków, w trakcie którego zaprezentowano System Carna Life i jego możliwości, m.in. wizualizacje serca pacjenta w postaci hologramu. Zabieg został przeprowadzony przez zespół w składzie: dr Piotr Lodziński, Michał Peller, dr Paweł Balsam.

Zabiegi izolacji żył płucnych są wykonywane w Klinice Kardiologii kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego od 2003 r., a ośrodek znalazł się w 2017 r. na drugim miejscu w Polsce w rankingu WPROST w kategorii „Ablacje podłoża zaburzeń rytmu serca”.

Kilka dni przed zabiegiem zostało wykonane badanie tomografii komputerowej serca pacjenta. W trakcie zabiegu operator miał możliwość obejrzenia w goglach rozszerzonej rzeczywistości hologramu serca pacjenta. W przyszłości takie rozwiązanie będzie pozwalało na szybkie tworzenie mapy lewego przedsionka w systemie elektroanatomicznym oraz będzie skracać czas ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Stworzenie dokładnej mapy lewego przedsionka jest jednym z kluczowych elementów zabiegu wpływających na jego skuteczność i bezpieczeństwo. Oprogramowanie analitycznego systemu telemedycznego #Carna Life już teraz pozwala na sterowanie obrazem za pomocą gestów oraz poleceń głosowych.

Jest to kolejna nowoczesna technologia, która została zaprezentowana w tym ośrodku i pierwszy raz przetestowana w trakcie zabiegu ablacji podłoża arytmii. Zespół kierowany przez dr. Piotra Lodzińskiego wykonał w lutym br. pierwszy zabieg ablacji z wykorzystaniem druku 3D serca pacjentki po operacjach korekcji wady wrodzonej serca.


Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny