Wpływ leków przeciwpsychotycznych na ryzyko popełnienia przestępstw

 

 

 

Aktualnie niewiele wiadomo na temat wpływu leków przeciwpsychotycznych i stabilizujących nastrój na ryzyko popełniania przestępstw z użyciem przemocy. Fazel i wsp. przeprowadzili badanie obserwacyjne z retrospektywnym zbieraniem danych, którego celem było zbadanie tej zależności. Do badania włączono 82 647 pacjentów: 40 937 mężczyzn i 41 710 kobiet. Gromadzono informacje na temat przepisywanej farmakoterapii, rozpoznań psychiatrycznych i wyroków wydanych w okresie trzech lat (2006-2009). Analizy przeprowadzano uwzględniając okres bez leczenia i w trakcie przyjmowania leków u każdego z pacjentów. W okresie obserwacyjnym przestępstwa z użyciem przemocy popełniło 6.5% badanych mężczyzn i 1.4% kobiet.

Ryzyko popełnienia przestępstwa w czasie przyjmowania leków przeciwpsychotycznych było o 45% niższe, a w czasie farmakoterapii stabilizującej nastrój o 24% niższe. Wpływ leków stabilizujących nastrój był widoczny tylko u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.

Autorzy opisali także szczególnie skuteczne działanie leków przeciwpsychotycznych długodziałających w zapobieganiu popełnieniu przestępstw z użyciem przemocy. W oparciu o uzyskane dane Fazel i wsp. stwierdzili, że leki przeciwpsychotyczne i stabilizujące nastrój nie tylko zmniejszają objawy chorób psychicznych, ale mogą też skutkować zmniejszeniem ryzyka popełnienia przestępstw z użyciem przemocy.

 

Źródło: www.termedia.pl