Analiza danych z ponad 1300 kobiet obserwowanych prospektywnie podczas ciąży wykazała, że kobiety z niższym poziomem niezbędnego mineralnego manganu we wczesnej ciąży były bardziej narażone na wystąpienie ciężkiego zespołu nadciśnienia tętniczego zwanego stanem przedrzucawkowym w późnej ciąży, zgodnie z nowym badaniem prowadzonym przez naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Badanie, opublikowane w Internecie w czasopiśmie Epidemiology, sugeruje możliwość, że zwiększenie poziomu manganu u kobiet przed ciążą i w jej trakcie mogłoby potencjalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Stan przedrzucawkowy zwykle pojawia się po 20. tygodniu ciąży i dotyka ponad 100 000 kobiet w USA każdego roku oraz około 2 do 8 procent ciąż na całym świecie - i co gorsze, ma tendencję do wyższych wskaźników. Objawia się wysokim ciśnieniem krwi i związanym z nim uszkodzeniem narządów, na przykład nerek, a nieleczony stan przedrzucawkowy może prowadzić do śmiertelnych powikłań, takich jak udar u matek i / lub przedwczesny poród u potomstwa. Czynniki ryzyka obejmują otyłość, cukrzycę i rodzinną historię stanu przedrzucawkowego, ale jego pierwotne przyczyny biologiczne nie są znane.

Nowy artykuł jest uważany za pierwszy, który łączy stan przedrzucawkowy z niższym poziomem manganu we wczesnej ciąży, na długo przed pojawieniem się stanu przedrzucawkowego. Wcześniejsze badania epidemiologiczne wykazały, że kobiety ze stanem przedrzucawkowym mają zwykle niższy poziom manganu w porównaniu z kobietami, które nie mają stanu przedrzucawkowego. We wcześniejszych badaniach nie ustalono, czy zmiany poziomu manganu poprzedzały rozwój stanu przedrzucawkowego.

„Jeśli nasze odkrycia zostaną potwierdzone przez inne potencjalne kohorty przedurodzeniowe, to związek między niską zawartością manganu a stanem przedrzucawkowym należy zbadać eksperymentalnie, najpierw na myszach, a następnie na ludziach” - mówi starszy autor badań dr Noel Mueller, adiunkt w Klinice Epidemiologii w Bloomberg School.

„Te nowe odkrycia są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że wskaźniki stanu przedrzucawkowego rosną i nadal brakuje nam dobrej strategii zapobiegania temu”, mówi pierwszy autor badania, Tiange Liu, MHS, analityk danych badań w Bloomberg School.

Mueller, Liu i współpracownicy stwierdzili wcześniej, w badaniu opublikowanym w 2019 roku, że w próbie ponad 1000 kobiet z kohorty urodzeniowej w Bostonie poziom manganu w krwinkach czerwonych, mierzony wkrótce po porodzie, był zwykle niższy u kobiet, które miały stan przedrzucawkowy.

W celu przeprowadzenia nowej analizy naukowcy przyjrzeli się danym z innego badania z Massachusetts o nazwie Project Viva, które zostało przeprowadzone w latach 1999-2002. Zbiór danych z Projektu Viva obejmował wyniki stanu przedrzucawkowego, a także poziomy manganu we krwi pobranej w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli stan przedrzucawkowy w tych przypadkach był poprzedzony niskim poziomem manganu kilka miesięcy wcześniej, byłaby to jeszcze silniejsza wskazówka, że niski poziom manganu może być czynnikiem sprawczym tego stanu.

Próba obejmowała 1312 kobiet, z których 48 (3,7%) rozwinęło stan przedrzucawkowy.

Naukowcy w swojej analizie stwierdzili, że wyższe poziomy manganu w pierwszym trymestrze ciąży były związane z niższym ryzykiem stanu przedrzucawkowego w późniejszym okresie ciąży, w zależności od dawki. Sugeruje to, że coraz więcej manganu przynosiłoby coraz mniejsze ryzyko. Naukowcy podzielili kobiety na trzy grupy o jednakowych rozmiarach według mierzonych poziomów manganu - niski, średni i wysoki - i stwierdzili, że kobiety z grupy o wysokiej zawartości manganu miały tylko o połowę mniejsze ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w porównaniu do osób z niskim ryzykiem.

Badanie było obserwacyjne i nie wykazało związku przyczynowego między wyższym poziomem manganu a niższym ryzykiem stanu przedrzucawkowego. Odkrycia sugerują, że wkrótce wskazane mogą być dalsze badania, które mogłyby ustalić związek przyczynowy, w tym diety wysokomanganowe.

Wiele popularnych potraw, takich jak małże, brązowy ryż, słodkie ziemniaki, orzeszki piniowe i szpinak są stosunkowo bogate w mangan.

Mangan pełni wiele funkcji biologicznych w ludzkich komórkach - na przykład w kompleksach enzymatycznych, które pomagają chronić komórki przed szkodliwymi cząsteczkami zawierającymi tlen. Ale kwestia, jak to zapobiegnie stanowi przedrzucawkowemu, jest jak dotąd niejasne. Badanie mechanizmów komórkowych podczas ciąży pomogłoby wyjaśnić, w jaki sposób różnice w poziomach manganu mogą odpowiadać za zmiany w ryzyku stanu przedrzucawkowego - twierdzą naukowcy.

Źródło: sciencedaily.com