Serce wybacza więcej niż można się spodziewać – zwłaszcza dorosłym w wieku 30-40 lat, którzy przejmą kontrolę nad swoimi przyzwyczajeniami i zdecydują się na zdrowy tryb życia. Wtedy u nich możliwe staje się zahamowanie, a nawet odwrócenie naturalnej progresji chorób wieńcowych. Są to wnioski z badania o akronimie CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) opublikowanego 30 czerwca w piśmie Circulation.

“Jeszcze nie jest za późno” – mówi Bonnie Spring, główna badaczka i profesor medycyny prewencyjnej z Northwestern University Feinberg School of Medicine. „Nie jesteś skazany na choroby serca. Jeżeli w porę zarzucisz swoje złe nawyki, wciąż możesz odnieść korzyści”.

Z drugiej strony, naukowcy zaobserwowali także, że złe przyzwyczajenia nabywane z wiekiem, mają zdecydowanie negatywny wpływ na naczynia wieńcowe.

Badanie polegało na obserwacji prozdrowotnych zachowań w odniesieniu do takich parametrów jak zwapnienie i grubość warstwy środkowej i wewnętrznej tętnic (IMT, intima-media thickness) u 5000 uczestników. Obserwacje były prowadzone, gdy uczestnicy mieli 18-30 lat (baseline) oraz 20 lat później.

Wśród czynników określających zdrowy styl życia oceniano:

brak nadwagi/otyłości
niepalenie
aktywność fizyczną
niskie spożycie alkoholu
zdrowa dieta.

Tylko 10% młodych uczestników badania CARDIA (na początku badania) zgłaszało wszystkie 5 w/w czynników. Po 20 latach, co najmniej jeden z czynników występował u 25% badanych.

Każdy wzrost czynników zdrowego stylu życia przekładał się na redukcję stopnia zwapnienia naczyń wieńcowych i wskaźnika IMT – dwóch głównych markerów chorób sercowo-naczyniowych.

Zdaniem prof. Spring te obserwacje są ważne, gdyż pozwalają obalić dwa mity. Pierwszy to taki, że niemal niemożliwa jest zmiana przyzwyczajeń i stylu życia pacjenta. Z badań wynika, że 25% osób biorących udział w badaniu samodzielnie wprowadziło zmiany w swoim stylu życia. Drugi mit dotyczy tego, że zmiana stylu życia u dorosłych nie zredukuje ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Okazuje się jednak, że u dorosłych nie jest za późno na zmiany i mogą one przełożyć się na zdrowie serca.

Zła informacja jaka płynie z tego badania jest taka, że u 40% spośród uczestników wraz z wiekiem prawidłowe przyzwyczajenia zamieniały się w te niekorzystne. Utrata zdrowych przyzwyczajeń miała zdecydowanie negatywny wpływ na naczynia wieńcowe. W wieku dorosłym pogorszenie się przyzwyczajeń nie jest obojętne dla układu krążenia. Zdrowy styl życia wymaga wytrwałości. Dla osób badanych zdrowe nawyki były osiągalne i możliwe do utrzymania. Badacze radzą też tym, którzy chcieliby wprowadzić takie zmiany w swoim życiu:

Utrzymuj prawidłową masę ciała
Nie pal
Prowadź przynajmniej 30 minutowy umiarkowany wysiłek fizyczny 5 razy w tygodniu
Stosuj zdrową dietę bogatą w błonnik, ubogą w sód, z dużą ilością owoców i warzyw


Źródło: www.faktymedyczne.pl