Promesę o wartości 11,5 mln zł na termomodernizację dyżurek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) w Rabce-Zdroju, na Długiej Polanie w Nowym Targu oraz w Limanowej przekazał w piątek marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Zarówno Tatry jak i całe Podhale po okresie pandemii znów są praktycznie przez cały rok niezwykle popularne wśród turystów i narciarzy. Pokazuje to nie tylko frekwencja podczas ubiegłorocznych wakacji, ale i kończący się powoli sezon zimowy. To ogromnie cieszy, ale i zobowiązuje do zapewnienia wszystkich wypoczywającym na południu Małopolski maksymalnego bezpieczeństwa. Poza samymi Tatrami pomoc w górach niesie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. I teraz Grupa Podhalańska GOPR otrzymała realne, finansowe wsparcie od Samorządu Województwa Małopolskiego.

- Zgodnie z zawartym w 2019 roku porozumieniem sukcesywnie wspieramy służby ratunkowe w tym i GOPR. Przekazujemy środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu jak i na modernizację istniejącej infrastruktury – budynków w których działają dyżurki pogotowia górskiego. Prace na które przekazujemy właśnie dzisiaj pieniądze oprócz innych skutków spowodują też, że uzyskane oszczędności w związku z mniejszymi kosztami ogrzewania będzie można przeznaczyć na inne wydatki. Podnoszenie jakości wyposażenia i wyszkolenia służb ratunkowych to poprawa bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i turystów wypoczywających w Małopolsce. A na tym Zarządowi Małopolski, którym kieruje szczególnie zależy, ratownikom GOPR życzę skutecznych interwencji i bezpiecznych powrotów z akcji – mówił Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Przekazane w piątek pieniądze zostaną wykorzystane na termomodernizację budynków GOPR w Rabce-Zdroju, Waksmundzie i Limanowej. Zakres prac obejmuje m.in. roboty budowlane polegające na wykonaniu termoizolacji budynków pod powierzchnią gruntu i nad gruntem, dociepleniu stropodachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej, wymianie instalacji, montażu instalacji fotowoltaicznej oraz montażu stacji ładowania aut elektrycznych.

- To nie ostatnie pieniądze jakie przekazujemy na ratownictwo górskie w najbliższym czasie – w ciągu najbliższych kilku tygodni zapadnie decyzja o sfinansowaniu prac termomodernizacyjnych budynku GOPR w Zakopanem gdzie swoją siedzibę ma m.in. Zarząd Główny tej organizacji. Nigdy wcześniej żaden Zarząd Województwa Małopolskiego nie przekazywał tyle środków na doposażenie służb ratunkowych co my przez ostatnie cztery lata. Tylko systematyczne działania podniosą poziom bezpieczeństwa nas wszystkich: stałych mieszkańców jak i gości, którzy wypoczywają w naszym regionie – podkreślał Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało w ostatnich latach m.in. pojazd terenowy ATV oraz dwa skutery śnieżne. Sprzęt ten umożliwia szybkie dotarcie do poszkodowanych w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych. Dodatkowo zakupiono systemu monitoringu pogody - zadanie obejmowało budowę systemu pozyskiwania danych meteorologicznych służących w szczególności prognozowaniu zagrożenia lawinowego, ostrzeganiu i informowaniu o zagrożeniu lawinowym i innymi, wyjątkowymi zjawiskami atmosferycznymi mającymi wpływ na bezpieczeństwo osób wchodzących na obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeśli chodzi o dofinansowanie ratowników GOPR, którym marszałek Małopolski Witold Kozłowski przekazał w piątek promesy, to w planach na 2023 rok jest również termomodernizacja budynku Zarządu Głównego GOPR w Zakopanem.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, każdego roku ratownicy WOPR, GOPR i TOPR otrzymują wsparcie finansowe na doszkalanie, zakup sprzętu i wyposażenia dyżurek ratowniczych. W tym roku zaplanowano w budżecie województwa na ten cel milion złotych.

Przypomnijmy, że w 2019 r. zostało zawarte, jako pierwsze w kraju, porozumienie pomiędzy Województwem Małopolskim, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przy udziale Wojewody Małopolskiego a 19 podmiotami działającymi na rzecz bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska w Małopolsce, w tym m.in. z podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.


Źródło: Biuro Prasowe UMWM