W czwartek (16 grudnia br.) wiceminister Maciej Wąsik podpisał z przedstawicielami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego umowy dotacyjne na zakup sprzętu i ekwipunku ratowniczego dla ratowników górskich. To dodatkowe środki w wysokości 15 milionów 612 tys. zł, które otrzymają organizacje zapewniające bezpieczeństwo w górach.

3 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki przyznał ministrowi spraw wewnętrznych i administracji środki finansowe z ogólnej rezerwy budżetowej, z przeznaczeniem dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zakup sprzętu i ekwipunku dla ratowników górskich.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dodatkowe 168 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do końca bieżącego roku oraz 9 milionów 556 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 15 listopada 2022 roku. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dodatkowe 5 milionów 888 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 30 listopada 2022 roku.

Na podstawie podpisanej umowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe planuje wyposażyć ratowników górskich w ekwipunek do działań ratowniczych w zimie, ekwipunek i sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych w lecie, radiotelefony, sprzęt wykorzystywany do ratownictwa podwodnego w akwenach górskich i jaskiniach oraz specjalistyczne drony.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z uzyskanych środków planuje zakupić jeszcze w tym roku 4-letnią licencję oprogramowania do automatycznej detekcji osób zaginionych oraz do końca listopada 2022 roku wyposażyć ratowników GOPR w ekwipunek do działań ratowniczych, ekwipunek ski-turowy, sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych, odbiorniki GPS, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory oraz automatyczne defibratory. Zakupione zostaną także quady do ratownictwa górskiego, skutery śnieżne, jednośladowe pojazdy gąsienicowe, przyczepy do transportu pojazdów służących do ratownictwa górskiego, samochody terenowe – karetki górskie oraz nosze do transportu poszkodowanych.

Warto przypomnieć, że 24 czerwca br. przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali w MSWiA aneksy do umów, zwiększające finansowanie działań ratowniczych. Organizacje ratownictwa górskiego otrzymały już na ten cel dodatkowe prawie 4 mln zł w tym roku.


Źródło: MSWiA