97 proc. wszystkich procedur w ramach pakietu onkologicznego jest realizowanych w wyznaczonym terminie 9 tygodni - powiedział w czwartek (24 września) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Poinformował, że do poniedziałku wydano prawie 180 tys. kart DiLO.

Już podczas dyskusji w Bydgoszczy, wiceminister Piotr Warczyński podkreślił, że „pakiet onkologiczny bez wątpienia w pewnych obszarach odniósł sukces, w pewnych obszarach wymaga modyfikacji. Jeśli uświadomimy sobie że pakiet onkologiczny został stworzony przede wszystkim dla pacjentów, dla chorych na choroby nowotworowe – w tym obszarze sukces został odniesiony – naznaczono okres rozpoczęcia terapii od podejrzenia choroby nowotworowej, czyli od momentu wystawienia karty diagnostyki i Leczenia onkologicznego – 9 tygodni, docelowo 8, a ostatecznie 7 tygodni, czyli to jest tzw. złoty standard oczekiwania w przypadku starych krajów Unii Europejskiej – do tego dążymy.”

W sejmie wiceminister zdrowia zapewnił, że do zmian w pakiecie nie potrzeba nowelizacji ustawy, wystarczającą jest zmiana rozporządzeń ministra zdrowia i prezesa NFZ.

Zmiany mają dotyczyć m.in. konsyliów, objęcia pakietem nowotworów niezłośliwych oraz kart DiLO. Wystawienie karty będzie możliwe nie tylko zaraz po przyjęciu pacjenta, ale również później. Będzie ją także można wystawić na podstawie uwiarygodnionego rozpoznania wynikającego z wiedzy lekarza, a nie jak teraz, wyłącznie na podstawie rozpoznania histopatologicznego.
 

Więcej: rynekzdrowia.pl