Naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (Institut national de la santé et de la recherche médicale – INSERM) oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), na łamach pisma „PLOS Medicine” opublikowali wyniki projektu, w ramach którego sprawdzali zależność występowania nowotworów od spożycia produktów o różnej wartości odżywczej.

Jakość żywności badacze opisali według systemu FSAm-NPS używanego przez brytyjską Agencję Standaryzacji Żywności (Food Standards Agency). To oparta na pięciu kolorach i pięciu literach metoda klasyfikacji, która pokazuje ogólną wartość żywieniową produktów. Zielony (A) oznacza żywność najzdrowszą, a ciemnopomarańczowy (E) najgorszej jakości. Pod uwagę bierze się np. zawartość kalorii, tłuszczów, błonnika, owoców czy warzyw. Władze UE rozważają nawet wprowadzenie w całej Europie opracowanego na podstawie FSAm-NPS specjalnego systemu znakowania żywności Nutri-Score, który używany jest już we Francji i niedawno został przyjęty przez władze Belgii.

Zdaniem autorów nowej pracy, pomoc konsumentom w wybieraniu zdrowszego jedzenia to jedno z kluczowych wyzwań w zapobieganiu nowotworom oraz innym przewlekłym chorobom. Jak tłumaczą, wcześniejsze badania sprawdzały już wpływ wartości odżywczej jedzenia na ryzyko raka, ale prowadzono je w populacjach lokalnych lub tylko na terenie jednego kraju.

Opisany teraz projekt miał natomiast znacznie szerszy zakres. Jego autorzy przeanalizowali dane na temat prawie pół miliona dorosłych osób uczestniczących w badaniu European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) w latach 1992-2014. Uczestnicy programu byli obserwowani średnio przez ponad 15 lat.

U włączonych do programu ponad 470 tys. osób pojawiło się prawie 50 tys. przypadków nowotworów. Były to głównie raki piersi, prostaty i odbytnicy. Każdemu z uczestników naukowcy przypisali odpowiednią wartość, według oceniającego żywienie systemu FSAm-NPS i przeprowadzili złożoną analizę statystyczną pokazującą powiązania między jakością jedzenia a ryzykiem zachorowania.

Jedząc wartościowe produkty można zmniejszyć zagrożenie - pokazują wyniki. Wśród osób odżywiających się najgorzej pojawiły się 81,4 przypadki raka w przeliczeniu na 10 tys. tzw. osobolat, a w grupie jedzącej najlepiej – 69,5 przypadków na 10 tys. osobolat.

Statystyczne obliczenia pokazały, że uczestnicy z grupy jedzącej najmniej wartościowe produkty byli o 7 proc. bardziej zagrożeni rakiem niż uczestnicy z grupy żywiącej się produktami najwartościowszymi. Różnice szczególnie dotyczyły raka jelita grubego i odbytnicy, górnej części dróg oddechowo-pokarmowych i żołądka, a także płuc w przypadku mężczyzn oraz wątroby i piersi po menopauzie u kobiet.

- Wyniki te wspierają znaczenie FSAm-NPS jako podstawowego systemu oznaczania opakowań produktów żywnościowych oraz innych związanych ze zdrowiem publicznym systemów oznaczania żywności - piszą autorzy publikacji.(PAP)

Źródło: kurier.pap.pl | Marek Matacz