Dane z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej są alarmujące. W województwie pomorskim z roku na rok przybywa niezaszczepionych dzieci. W 2016 r. było już ich 2309, prawie o tysiąc więcej niż 2 lata wcześniej.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, powodem wzrostu liczby niezaszczepionych dzieci są intensywne działania ruchów antyszczepionkowych, które są szczególnie aktywne w mediach społecznościowych. Na Facebooku jest wiele grup wsparcia, które na przekór lekarzom promują fałszywe lub niepełne informacje na temat szczepień.

W 2016 r. państwowi inspektorzy sanitarni województwa pomorskiego wysłali do rodziców odmawiających szczepienia dzieci 774 wezwań do dobrowolnego wykonania obowiązku szczepień. Pisma te zawierały informacje dotyczące korzyści płynących ze szczepień, możliwych niepożądanych odczynów poszczepiennych i konsekwencji prawnych w przypadku dalszej odmowy szczepień. W wyniku powyższych działań, 215 dzieci zostało zaszczepionych, co oznacza, że 27 proc. wezwań do zaszczepienia odniosło pozytywny skutek.

Na osoby, które nie wywiązywały się z ustawowego obowiązku szczepień pomimo przesyłanych wezwań i upomnień, państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni w 2016 r. nakładali nakazy w tytułach wykonawczych. Wystawili 252 takie dokumenty. Wojewoda pomorski nadawał im klauzulę wykonalności. Wysokość grzywny wynosi od 500 zł do 5 tys. zł w zależności od liczby szczepień.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego