Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta zamieszczono szereg materiałów informacyjnych dotyczących szczepień.

RPP przypomina pacjentom, że szczepienia ochronne pełnią kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób zakaźnych oraz łagodzeniu ich skutków. Ponadto masowe stosowanie szczepień, poprzez eliminowanie krążących w środowisku drobnoustrojów, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania również niezaszczepionych dzieci. Jednakże coraz większa liczba rodziców decyduje się, wbrew przepisom, na odstąpienie od szczepienia swoich dzieci. Rzecznik Praw Pacjenta zauważa ten problem i podejmuje działania służące rozpowszechnianiu informacji zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek.

W specjalnie przygotowanej zakładce na stronie internetowej Rzecznika znalazły się kompleksowe dane na temat kalendarza szczepień oraz szczepionek przeciw krztuścowi, odrze i pneumokokom. W ulotkach można znaleźć m.in. praktyczne informacje o samych szczepionkach i bezpieczeństwie ich stosowania, przeciwwskazaniach do szczepień, dane statystyczne dotyczące zachorowań oraz informacje o ewentualnych powikłaniach związanych z zachorowaniem.

W materiałach znajduje się także poradnik, w jaki sposób odróżnić informacje wiarygodne na temat szczepień od niewiarygodnych, a także dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych. Materiały zostały przygotowane przez redakcję portalu internetowego szczepienia info.


Źródło: Biuro Praw Pacjenta