Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła pierwszy nabór wniosków w działaniu FIRST TEAM, w ramach którego 27 projektów otrzyma środki finansowe w wysokości ponad 101 mln zł. Dzięki wsparciu powstaną nowe zespoły badawcze, które będą realizować innowacyjne badania z efektami mającymi praktyczne zastosowanie.

Działanie FIRST TEAM (pierwszy zespół) jest finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Oferuje środki na założenie zespołu badawczego i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem wdrożeniowym.

W pierwszym konkursie wystartowało 68 organizacji badawczych, które złożyły łącznie 202 wnioski. Środki w wysokości ponad 101 mln zł zdobyło 27 projektów. Każdy nagrodzony projekt otrzyma do 4 mln zł - podała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w poniedziałkowym komunikacie.

Jak poinformowano, dzięki tym środkom zostaną zbudowane nowe, kilkuosobowe (najczęściej 5-7 osób) zespoły badawcze złożone z młodych naukowców, doktorantów oraz studentów oraz możliwy będzie zakup aparatury niezbędnej do realizacji projektu.

"Wyłonione projekty reprezentują różne dziedziny nauki i są ukierunkowane na innowacyjne badania naukowe o potencjale aplikacyjnym. Będą one realizowane w większości na uniwersytetach oraz w jednostkach PAN, ale też na politechnikach i w innych organizacjach badawczych. W każdym projekcie planowana jest współpraca z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym, przy czym wsparcie finansowe udzielone zostało wyłącznie wnioskującej organizacji badawczej z Polski" - czytamy w komunikacie.

FNP opisała przykładowe projekty. Jeden z nich będzie prowadzony przez prof. Martę Pokrywczyńską z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Dzięki środkom w wysokości prawie 4 mln zł powstanie 11-osoby zespół badawczy. Zajmie się on opracowaniem pierwszego przeciwzapalnego i antyfibrotycznego biologicznego produktu leczniczego, który wspomoże proces prawidłowego gojenia się ran, do zastosowania w dziedzinie urologii rekonstrukcyjnej. Produkt ten będzie odpowiedzią na ogromny problem medyczny, jakim jest bliznowacenie i włóknienie ran po zabiegach chirurgicznych" - brzmi opis.

Lista wszystkich nagrodzonych projektów znajduje się na stronie internetowej FNP.

Kolejny nabór wniosków jest planowany w drugiej połowie bieżącego roku.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl