W środę, 14 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Forum Przeciw Depresji, która w tym roku przebiega pod hasłem „DEPRESJĘ MOŻNA WYLECZYĆ!” 


14 stycznia, o godzinie 12:30 w centrum Warszawy odbył się happening teatru ulicznego. Spektakl był wyrazem wsparcia dla osób chorujących na depresję. W całej warszawie zakwitły stokrotki - symbol solidarności z osobami chorującymi na depresję.  


Na konferencji prasowej inaugurującej IX edycję Kampanii eksperci w dziedzinie psychiatrii przedstawili dziennikarzom najnowsze dane związane z depresją. 


- Depresję trzeba traktować jako chorobę, a nie jako słabość, która minie, jeśli tylko „weźmiemy się w garść. Gdy wystąpią jej objawy, nie powinniśmy czekać, ale jak najszybciej udać się do psychiatry, bo im szybciej rozpoczniemy terapię, tym szybciej uzyskamy efekty – przekonywała dr Iwona Patejuk-Mazurek z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 


Według dr Piotra Wierzbickiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza zbyt późno – po 6-8 miesiącach trwania choroby, często dopiero za namową innej osoby. 


Dr Wierzbiński zwrócił także uwagę na konsekwencje depresji, wśród których najtragiczniejszą może być samobójstwo. „W Polsce z powodu depresji codziennie 16 osób odbiera sobie życie”. W ostatnich dwóch latach wzrost liczby samobójstw w naszym kraju bije kolejne rekordy.