W siedzibie Ministerstwa Zdrowia przedstawicielki protestujących pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu podpisały we wtorek porozumienie z dyrektorem placówki i marszałkiem województwa.

Od 3 września w szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu trwał rotacyjny protest głodowy pielęgniarek, a od 20 września dodatkowo część pielęgniarek przebywała na zwolnieniach chorobowych. Protestujące żądały podwyżek. Jak mówiły na początku strajku, kwota jaką otrzymują za ciężką pracę jest upokarzająca.

Po ponad miesiącu protestu spór zbiorowy w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Ojca Pio został zakończony. Ostateczne ustalenia zapadły 9 października. Podpisy pod porozumieniem złożyli dyrektor szpitala Piotr Ciompa oraz w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu Ewa Rygiel (przewodnicząca związku), Joanna Banat, Ewa Buczko, Marzena Piekarska (członkowie zarządu), Danuta Wardęga (wiceprzewodnicząca), a także Zofia Dmuchała ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Centrum Lecznictwa Ambulatorujnego i PPOZ. Podpisanie porozumienia odbyło się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy udziale ministra Łukasza Szumowskiego oraz marszałka województwa Władysława Ortyla i członka zarządu Stanisława Kruczka.

Protestujące początkowo chciały podwyżki wynagrodzenia zasadniczego do 6 tys. zł brutto dla pielęgniarek z większym stażem pracy i 5,5 tys. zł brutto dla młodszych. Jednak już w trakcie spotkania z ministrem obniżyły swoje żądania. Zgodziły się na podwyżkę 1050 zł, rozłożoną na 5 transzy. 600 zł w tej kwocie jest bezwarunkowe, pozostała część zależeć będzie od sytuacji ekonomicznej szpitala. Ostatnia transza zaplanowana jest na lipiec 2020 roku.

Wcześniej porozumienie z dyrektorem podpisały trzy inne organizacje związkowe działające w przemyskim szpitalu: Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Związek Zawodowy Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia w Przemyślu.

Źródło: pielegniarkom.pl