W środę (11.04) ministrowie rządu Beaty Szydło przedstawiali informacje o stanie państwa po ośmiu latach rządów PO-PSL. Informacje na temat działań resortu zdrowia przedstawił Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia wśród największych porażek swoich poprzedników, które zastał w resorcie w dniu rozpoczęcia prac nowego rządu, wymienił m.in. projekt P1, zadłużenie publicznych placówek służby zdrowia, projekt mapy potrzeb zdrowotnych oraz przedostatnie miejsce Polski w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia.

- Już w pierwszych dniach pracy w ministerstwa zdrowia stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem uratowania programu informatyzacji polskiej służby zdrowia, czyli tak zwanego projektu P1 - mówił w Sejmie Konstanty Radziwiłł.

Minister poinformował, iż spośród 24 produktów projektu, które mieli przekazać wykonawcy, odebrano 13 i to w wersji niepełnej. Projekt P1 nie działa, a polski budżet wciąż jest narażony na wielomilionowe straty z tego tytułu.

Zdaniem Konstantego Radziwiłła, wielkim problemem nowego kierownictwa w resorcie zdrowia jest także gigantyczne zadłużenie publicznych szpitali. Na koniec 2015 roku wyniosło ono prawie 14 miliardów złotych, z czego prawie 3 miliardy to zadłużenie wymagalne. - Szpitale przekształcone w spółki, wbrew założeniom poprzedników, nie radzą sobie lepiej od SP ZOZ-ów - powiedział minister.

Zdaniem Konstantego Radziwiłła, również proces powstawania map potrzeb zdrowotnych był znacząco opóźniony. Istniało poważne niebezpieczeństwo niedotrzymania terminu sporządzenia ich do kwietnia 2016 r. Niedotrzymanie terminu ustalonego z Komisją Europejską (czyli 30 kwietnia 2016 r.) groziło wstrzymaniem finansowania nie tylko całego projektu, ale również wszystkich środków przeznaczonych na ochronę zdrowia w ramach europejskiej polityki spójności – łącznie nawet 12 mld zł.

Minister przypomniał także, iż Polska zajęła 34. miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia. - Efektem rządów Po i PSL były kolejne spadki w tym rankingu. W 2015 r. Polska spadła o 4 miejsca. Zaniedbania są głębokie i zmienić sytuację może tylko gruntowna przebudowa systemu, której założenia są obecnie przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia - mówił w Sejmie Konstanty Radziwiłł.

Minister wskazał również inne obszary, które jego zdaniem zostały zaniedbane przez poprzednie władze m.in.: psychiatrię, brak kursów dla pielęgniarek i położnych z zakresu wypisywania recept, obietnice podwyżek dla pielęgniarek i położnych bez zabezpieczenia środków finansowych, brak zmian w pakiecie onkologicznym, niezrealizowanie Narodowego Programu Zdrowia Publicznego, opóźnienia w transpozycji dyrektywy dotyczącej krwiodawstwa oraz opóźnienia we wdrożeniu dyrektywy tytoniowej.