Okuliści Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie wykonali zabieg ustawienia powiek u 13-letniego chłopca.

Zabieg polega na założeniu taśm, które otwierają i prawidłowo ustawiają powieki. Odbył się w znieczuleniu i trwał około 2 godzin. Operowane były jednocześnie dwie powieki – aby były symetryczne.

Jak poinformowano na stronie internetowej placówki, 13-letni Alan czuje się świetnie, po kilkudniowym pobycie w szpitalu wrócił do domu. Szczęśliwy i zadowolony, bo opadające powieki były utrapieniem od urodzenia.

Nieprawidłowe ustawienie powieki nie tylko utrudnia życie. – Obserwujemy u takich pacjentów nieprawidłowy rozwój, ograniczone pole widzenia, osłabienie ostrości widzenia – wymienia dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim”. – Dochodzą do tego aspekty psychologiczne i społeczne: dziecko wie, że wygląda inaczej. Cieszę się, że Alan trafił do nas, a nasi lekarze poradzili sobie z wyzwaniem.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Do operacji Alan i lekarze już przygotowywali się w grudniu ub.r, ale wykonać ją udało się na początku stycznia.

Chłopiec zostanie pod kontrolą lekarzy.

– Z wiekiem oczywiście może dojść do zaburzenia ustawień taśm, ale to można będzie podregulować. Zamierzamy robić więcej takich zabiegów- zarówno u osób dorosłych, jak i małych. Zapotrzebowanie jest duże, a ośrodków specjalizujących w tego rodzaju operacjach- zwłaszcza u dzieci- brak – kwituje dr Woś.


Źródło: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPZOZ