W piątek (8 listopada) w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Po jego zakończeniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu.

- Polacy po raz drugi z rzędu powierzyli Prawu i Sprawiedliwości rządy. Chcemy kontynuować zmiany - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Premier poinformował, że szefem resortu zdrowia pozostanie prof. Łukasz Szumowski, który sprawuje ten urząd od stycznia 2018 roku.

Łukasz Szumowski ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Szumowski od listopada 2016 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 9 stycznia 2018, w ramach rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego, został mianowany ministrem zdrowia, zastępując na stanowisku Konstantego Radziwiłła. W ostatnich wyborach kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płockim. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 35 798 głosów.