Wolontariusze akcji „Okuliści dla Afryki” dzięki wsparciu Fundacji Dzieci Afryki już po raz drugi zorganizowali ogólnopolską zbiórkę używanych okularów dla biednych uczniów i dorosłych w Afryce.

Zebrano prawie 6 tys. sztuk, z czego 2 579 okularów już noszą mieszkańcy Kamerunu, Namibii i Ugandy, a pozostałe przekazane zostaną mieszkańcom Etiopii, Ghany i Mauretanii. Zbiórka trwała od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja br. W tym czasie udało się też zrealizować 2 misje medyczne.

Głód, choroby, brak leków, wody i pożywienia, cierpienie – to codzienność mieszkańców Afryki. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej, poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie. W dużej części kontynentu takiej opieki nie ma w ogóle. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał.

Akcja „Okuliści dla Afryki” rozpoczęła się w 2012 roku od przebadania wzroku młodych Kameruńczyków. W tym kraju jest niewielu lekarzy okulistów. Wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć, jednak przez brak dostępu do badań i leków, jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania.

Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości.


Więcej: okuliscidlaafryki.pl