Podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku od 31 lipca do 14 sierpnia 2016 r. samorząd województwa pomorskiego prowadził akcję „Pomorskie dla zdrowia”. To ogromny sukces samorządu i 17 szpitali biorących udział w zorganizowanych działaniach prozdrowotnych. Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, terapeuci i ratownicy medyczni udzielili porad i wykonali ponad 10 tysięcy badań.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,podczas 15-dniowej akcji:

  • wykonano prawie 7 tys. badań poziomu cukru, ciśnienia, cholesterolu, kwasu moczowego, saturacji krwi, badań spirometrycznych i określenia BMI,
  • udzielono prawie 2,2 tys. porad lekarskich, dietetycznych i fizjoterapeutycznych,
  • ponad 1,6 tys. osób zostało przeszkolonych przez ratowników medycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Podczas akcji „Pomorskie dla zdrowia” badania były wykonywane bezpłatne, bez skierowań. Odwiedzający mogli sprawdzić m.in. poziom glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego, zmierzyć ciśnienie oraz określić BMI. W akcji wzięły udział szpitale: Copernicus, Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, Dziecięcy Polanki w Gdańsku, Reumatologiczny w Sopocie, specjalistyczne w Wejherowie, Prabutach, Słupsku i Kościerzynie, psychiatryczne w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Słupsku oraz Szpitale Wojewódzkie w Gdyni.

Podczas spotkań można było skorzystać z porad m.in. onkologa, ortopedy, dermatologa, urologa, psychiatry i alergologa. Codziennie lekarze udzielali ponad 100 porad. U kilku osób stwierdzono nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom glukozy we krwi i skierowano je do szpitala.

Największym zainteresowaniem cieszyły się porady i badania dermatologiczne, z których skorzystało około 300 osób, a kilkoro z nich powinno poddać się dalszej diagnostyce w kierunku czerniaka złośliwego. Prawie tyle samo udzielono porad dietetycznych. Na trzecim miejscu znalazły się porady ortopedy wraz z konsultacjami dotyczącymi wad postawy i poradami rehabilitacyjnymi – łącznie udzielono ich ponad 200 osobom.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego