Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. Gzik: uczelnie, które nie spełniają odpowiednich warunków, stracą uprawnienia do kształcenia lekarzy
  Uczelniom, które nie spełniają odpowiednich warunków, będą odbierane uprawnienia do kształcenia lekarzy, zaś kształcącym się tam osobom zostaną zaproponowane studia na innych, renomowanych uczelniach – zapowiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik.
 2. NFZ: Miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie
  W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt.
 3. Coraz więcej nastolatków i dorosłych zmaga się z zaburzeniami odżywiania
  W czasie pandemii COVID-19 wzrosła liczba osób z zaburzeniami odżywiania, które trafiały na oddziały ratunkowe i do szpitali. Problem dotyczy przede wszystkim nastolatków i młodych dorosłych – wynika z badań opublikowanych w „Canadian Medical Association Journal”. Napadowe jedzenie, anoreksja czy bulimia dotykają nawet kilkuletnie dzieci. Droga leczenia jest długa i nie zawsze kończy się sukcesem. Wiele osób próbuje sobie samodzielnie radzić z problemem, skupiając się wyłącznie na zmianie nawyków żywieniowych, jednak kluczowe jest zajęcie się obszarami emocjonalnymi, które mogły się przyczynić do choroby.
 4. Badanie: COVID-19 mógł być w Europie przed grudniem 2019 r.
  Istnieją poszlaki, że zakażenia wywołane SARS-CoV-2 pojawiły się w Europie jeszcze przed oficjalną datą rozpoczęcia pandemii, czyli przed przełomem lat 2019-2020. Świadczą o tym przeprowadzone przez Polaków badania występowania nadmiernej umieralności w ponad 900 regionach kontynentu w 2019 r.
 5. Narodowy Fundusz Zdrowia ma nowego wiceprezesa
  Od 5 lutego 2024 r. do Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia dołączył Marek Augustyn. Na stanowisko zastępcy prezesa NFZ powołała go Izabela Leszczyna, minister zdrowia.
 6. Ostrzeżenia przed fałszywymi e-receptami to za mało, trzeba je blokować
  Centralna automatyczna blokada mogłaby uszczelnić system receptowy i zapobiec generowaniu przez receptomaty-boty fałszywych e-recept, w tym na substancje psychoaktywne - wskazuje Prawo.pl. Jak podaje serwis, fałszywe e-recepty są nie do odróżnienia w systemie.
 7. Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali
  Dane z raportu „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”, dotyczące poziomu bezpieczeństwa w Polskich szpitalach są alarmujące. Sprzęt bezpieczny w szpitalach stanowi mniej niż 50% całego posiadanego sprzętu, tylko 27% placówek w Polsce korzysta z rejestru zdarzeń niepożądanych w formie elektronicznej, a przy przygotowywaniu leków cytotoksycznych niemal 30% szpitali nie stosuje systemów zamkniętych chroniących personel medycznych przed szkodliwymi substancjami.
 8. PZPPF utworzyło sekcję „Leki Biologiczne dla Polski”
  W ramach Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków wyodrębniła się sekcja Leki Biologiczne dla Polski, która zajmie się działaniami na rzecz zwiększania dostępu polskich pacjentów do terapii biologicznych oraz rozwojem ich produkcji 
w naszym kraju.
 9. Jest nowy dyrektor Centrum e-Zdrowia
  Tomasz Jeruzalski został nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia. Zastąpi tym samym Pawła Kikosickiego, który w zeszłym tygodniu pożegnał się ze stanowiskiem.
 10. Kampania „Teraz mnie widzisz?” ma pomóc zmienić postrzeganie niepełnosprawność
  W Polsce żyje ok. 5,4 mln osób z niepełnosprawnościami i stanowią oni ok. 14 proc. ogólnej populacji. Zdecydowana większość przyznaje, że doświadczają różnego typu dyskryminacji – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Avalon. To mogą być bariery architektoniczne, brak obsługi dla osób z niepełnosprawnościami czy wykluczające procedury. Blisko połowa badanych doświadczyła dyskryminujących zachowań kolegów i koleżanek w szkole, a nawet w rodzinie. Często osoby z niepełnosprawnością czują się niezauważane, a właściwie zauważane, ale tylko przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Kampania „Teraz mnie widzisz?” ma pomóc zmienić postrzeganie niepełnosprawności przez społeczeństwo, ale też same zainteresowane osoby.