Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

 1. Nowe szablony dawkowania leków dopiero od lipca
  Nie od 8 maja, ale od początku lipca mają wejść w życie nowe szablony dawkowania leków. Zmiana terminu to reakcja Ministerstwa Zdrowia na uwagi Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia o szkodliwych skutkach wprowadzenia zmian w „dawkomacie“ zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. – Decyzję resortu zdrowia jednoznacznie rozumiemy jako danie sobie czasu na poprawę zasad dawkowania oraz długo oczekiwanej naprawy zasad refundacji leków – komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.
 2. NFZ: Pilotaż antykoncepcji awaryjnej bez limitów
  Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. Fundusz zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po” - przekazał NFZ w wydanym komunikacie.
 3. NIK: Darmowe leczenie bólu zęba może przyprawić o ból... głowy
  Każda osoba opłacająca składkę zdrowotną w Polsce ma prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NFZ, jednak jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, w przypadku niektórych zabiegów to tylko teoria. W latach 2021-2023 (I kwartał) we wszystkich województwach były rejony, których mieszkańcy nie mieli dostępu do świadczeń refundowanych z publicznych pieniędzy. Przyczyną tej sytuacji były niewielkie nakłady na bezpłatne leczenie stomatologiczne, których realnie, biorąc pod uwagę poziom inflacji, nie zwiększano przez dekadę. Znaczący wzrost – o niemal 25% – nastąpił dopiero w 2022 r., a mimo to koszty świadczeń refundowanych wówczas przez NFZ w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły ok. 60 zł (od 42 zł w Lubuskiem do ponad 87 zł Lubelskiem).
 4. Polacy na tropie przyczyn long COVID
  Brak przeciwciał przeciw białku nukleokapsydu wirusa SARS-CoV-2 dwukrotnie zwiększał ryzyko wystąpienia tzw. long COVID - ustalił międzyuczelniany zespół polskich naukowców. Odkrycie to, choć wymaga dalszego sprawdzenia, może potencjalnie otworzyć nowe ścieżki profilaktyki i leczenia tego zaburzenia.
 5. Czy MZ zdąży z deklarowanymi zmianami przed zbliżającym się sezonem infekcyjnym?
  W ramach przygotowań do zbliżającego się kolejnego sezonu infekcyjnego, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycje zmian, które chce wprowadzić, aby zwiększyć wyszczepialność społeczeństwa. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych oceniają, że mimo deklaracji intensyfikacji działań ze strony resortu, brakuje konkretnych rozwiązań oraz terminów ich wprowadzenia, które skutkowałyby skróceniem ścieżki pacjenta do szczepień. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych - potrzeba dynamicznych zmian systemowych, które powinny zostać ogłoszone jeszcze przed wakacjami. W przeciwnym razie, również ten sezon profilaktyki chorób infekcyjnych zakończy się kolejnym spadkiem wyszczepialności oraz wzrostem zachorowań i kolejkami do gabinetów lekarzy rodzinnych w okresie jesienno-zimowym.
 6. Polska odstaje od Europy w kwestii dostępności do rehabilitacji kardiologicznej
  Rehabilitacja kardiologiczna jest dostępna w 39 z 44 (88,6%) krajów europejskich, co oznacza bardzo wysoki odsetek państw oferujących swoim obywatelom kompleksową opiekę po incydentach sercowo-naczyniowych. W Szwecji 90% wizyt odbywa się w ciągu 3 tygodni od wypisu ze szpitala i aż 75% pacjentów uczestniczy w rehabilitacji kardiologicznej. W Polsce niestety tylko 25% pacjentów korzysta z tej formy opieki medycznej.
 7. MZ o lekach recepturowych
  Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie nadużyć związanych z lekami recepturowymi.
 8. Broszura „Placebo w badaniach klinicznych”
  Agencja Badań Medycznych we współpracy z partnerami serwisu "Pacjent w badaniach klinicznych" opracowała broszurę dotyczącą placebo w badaniach klinicznych. Broszura ma umożliwić pacjentom zdobycie wiedzy na temat roli placebo w badaniach klinicznych oraz uzyskanie klarownych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
 9. Nowy pełnomocnik MZ ds. informatyzacji
  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna powołała Iwonę Wendel na Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw informatyzacji.
 10. Kobieta wpłaciła na uzdrowiciela z telewizji ponad 120 tysięcy złotych
  67-latka znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i przez ekran odbiornika. Dolegliwości przechodziły, a pacjentka za każdym seansem czuła się coraz lepiej. Kilkanaście razy wpłacała przy tym pieniądze na podane konto. Obiecywano, jej że pieniądze zostaną zwrócone. Łącznie kobieta wpłaciła ponad 120 tysięcy złotych. Choć 67-latka twierdzi, że jej dolegliwości ustąpiły, to sprawę zgłosiła na policję. Trochę się zaniepokoiła, że brakuje jej już pieniędzy na dalsze wpłaty. Obecnie policjanci wyjaśniają sprawę, poszukują uzdrowiciela i i przestrzegają przed oszustami.