W pełni wyposażoną karetkę, która posłuży do zajęć praktycznych studentom kierunku ratownictwo medyczne, przekazało w piątek Uniwersytetowi Bielsko-Bialskiemu miejscowe pogotowie ratunkowe. Uczelnia zakomunikowała, że użyczona została ona na czas nieokreślony.

Przedstawiciele uniwersytetu i pogotowia w piątek podpisali list intencyjny o współpracy badawczo-dydaktycznej katedry ratownictwa medycznego na wydziale nauk o zdrowiu z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym. Obejmie ona między innymi wspólne szkolenia i konferencje, organizację mistrzostw w ratownictwie medycznym, a także prowadzenie badań naukowych z zakresu medycyny naukowej i ratownictwa medycznego.

Dyrektor bielskiego pogotowia Wojciech Waligóra powiedział dziennikarzom, że karetka jest swoistym wkładem do wspólnego projektu. Jak podkreślił, szkoliła się na niej będzie kadra, która w dużej mierze zasili grono bielskich ratowników. Pogotowie będzie mogło korzystać z wiedzy naukowców, by doszkalać personel.

Prodziekan ds. studenckich Tomasz Ilczak, cytowany w komunikacie bielskiego magistratu wskazał, że karetka jest bezpośrednim przedłużeniem tego, czego studenci uczą się teoretycznie. Wewnątrz pojazdu umieszczony zostanie manekin, zatem zajęcia symulacyjne prowadzone będą w warunkach rzeczywistych.

Uniwersytet Bielsko-Bialski jest największa uczelnią publiczną w południowej części województwa śląskiego. Kształci ponad 4 tys. studentów na 24 kierunkach.

Bielskie Pogotowie Ratunkowe jest prowadzone przez samorząd powiatu bielskiego. Posiada 24 pojazdy. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Marek Szafrański