Stres psychologiczny został wytypowany jako czynnik ryzyka czerniaka, ale dowody kliniczne są ograniczone. W ostatnim badaniu British Journal of Dermatology finansowanym przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii poszukiwano potencjalnego związku między śmiercią partnera, która jest jednym z najbardziej stresujących zdarzeń życiowych a czerniakiem. Badania zostały przeprowadzone przez London School of Hygiene & Tropical Medicine oraz Aarhus University Hospital w Danii.

W badaniu, które obejmowało informacje z brytyjskiej Clinical Practice Research Datalink i duńskiego rejestru krajowego, badacze stwierdzili, że utrata partnera była związana ze zmniejszonym ryzykiem rozpoznania czerniaka, ale ze zwiększonym ryzykiem śmierci po jego rozpoznaniu.

"Wyniki badania są interesujące i mogą dotyczyć osób, które przeżyły żałobę, a które nie mają już kogoś do pomocy przy badaniach skóry, co prowadzi do opóźnień w postawieniu diagnozy, choć nie możemy wykluczyć, że stres jest ważny w rozwoju czerniaka" - powiedział starszy autor, dr Sinéad Langan z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Źródło: eurekalert.org