Komercyjna operacja usunięcia zaćmy to obecnie koszt 2 700 zł. W Rudzie Śląskiej pacjenci zapłacą jedynie niecałe 52% tej kwoty. Miasto na dofinansowanie tego typu zabiegów w placówce przeznaczyło właśnie 50 tys. zł.

– Władze miasta z dużą przychylnością podchodzą do dofinansowania zabiegów usunięcia zaćmy dla mieszkańców, co bardzo nas cieszy. Wszczepiamy pacjentom soczewki najlepsze obecnie na rynku, do tego dajemy im wybór. W nowej ofercie są cztery soczewki o najwyższym standardzie. Nasi specjaliści ocenią i doradzą, która z nich z punktu medycznego będzie dla danego pacjenta właściwa - podkreśla dr Katarzyna Adamek, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

W kwietniu Szpital Miejski ruszył z akcją edukacyjną dla mieszkańców „Oko na seniora”. - Jest ona skierowana głównie do seniorów, potencjalnych pacjentów naszego Oddziału Okulistycznego. Przygotowaliśmy specjalne ulotki informacyjne i broszurki o zaćmie, możliwościach leczenia i samym zabiegu usunięcia zaćmy - mówi Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy rudzkiego szpitala.

Każdy z uczestników spotkania wyposażony zostanie w zestaw materiałów edukacyjnych o możliwościach, jakie współczesna medycyna daje wszystkim chorym na zaćmę. Ekspercki wykład o przyczynach, pierwszych objawach i sposobach leczenia tej choroby wygłosi dr Andrzej Siwek. Zaprezentowane zostaną założenia i cele kampanii.

W rudzkim szpitalu rocznie wykonywanych jest ok. 600 zabiegów usuwania zaćmy. W chwili obecnej na zabieg dofinansowany przez miasto czeka blisko 300 mieszkańców. Pacjenci są informowani o dacie zabiegu w momencie ustalenia harmonogramu na dany miesiąc.


Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska