Twój portal informacji medycznej

Oceń nasz portal

Jak podoba Ci się nasza nowa strona internetowa?Głosowanie i oglądanie wyników są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się.

Aktualizacja bazy 2021-04-13 01:59:36

Tagi: hipokamp

12:24 21 MAJ 20150

Komputerowe gry akcji zwiększają ryzyko choroby Alzheimera?

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Montreal oraz z McGill University. Zaobserwowali oni, że u nałogowych graczy dochodzi do spadku aktywności mózgu w rejonie hipokampu.

12:22 23 KWI 20150

Opracowano złoty standard diagnostyki choroby Alzheimera

Naukowcy z University of California w Los Angeles we współpracy z European Alzheimer’s Disease Consortium-Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative, opracowali metodę diagnozowania schorzenia na podstawie skanów hipokampa.

13:08 29 STY 20150

Nieszczelna bariera krew-mózg a choroba Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii odkryli zjawisko, które może pomóc w wyjaśnieniu etiologii choroby Alzheimera. Zauważyli, że z wiekiem bariera krew-mózg (BKM) zaczyna przeciekać, a wszystko zaczyna się od hipokampa, czyli obszaru kluczowego dla pamięci i uczenia.

13:39 06 LIS 20140

Operacja mózgu z dostępem przez policzek

Dotąd lecząc skrajne przypadki padaczki skroniowej, w której dominującą rolę odgrywa hipokamp, lekarze musieli przewiercać się przez czaszkę. Nietrudno się domyślić, że to niebezpieczna operacja z długim okresem rekonwalescencji. Na szczęście 5 lat temu naukowcy z Vanderbilt University zaczęli...

11:20 27 MAR 20140

Padaczka miokloniczna Lafory – w poszukiwaniu skutecznej terapii

Choroba Lafory nazywana również postępującą padaczką miokloniczną Lafory lub MELF jest śmiertelnym zaburzeniem genetycznym dziedziczonym recesywnie, w przebiegu którego powstają ciałka wtrętowe w komórkach serca, wątroby, mięsni i skóry, a także w neuronach kory mózgowej. Jordi Duran z Instytutu...