Szpital św. Łukasza w Tarnowie doczekał się remontu oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. Po gruntownej modernizacji oddano 17 lutego do użytku kilkadziesiąt jasnych, przestronnych sal. Warunki są bardziej komfortowe, zarówno dla pacjentek, jak i personelu lekarskiego. Koszt inwestycji wyniósł niemal 4,5 mln złotych.

Szpital „Łukasza” powstał 25 lat temu, dlatego poszczególne oddziały, m.in. ginekologiczno-położniczy, wymagały niezbędnego remontu.

– Chodziło o to, aby było bezpieczniej dla pacjentek i małych pacjentów, by poprawić organizacyjną stronę oddziałów, a także, by poprawić komfort – zaznaczała Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza.

Co się zmieniło dzięki przeprowadzonemu remontowi? – Oddział intensywnej terapii jest bardziej ergonomiczny. Łatwiej wjechać ze specjalistycznym sprzętem, podjechać z maszynami, które ratują życie. Komfort pracy nam się polepszył. Przekłada się to na bezpieczeństwo dzieci i matek. Dotąd komercyjne placówki oferowały piękne pomieszczenia, kusząc „pięknymi ścianami”. Kobiety chciały tam rodzić, nie myśląc o tym, że podczas porodu mogą wystąpić komplikacje. Często w ostatnim momencie dzieci przywożono do nas. Przed remontem, warunki u nas były uderzająco odmienne. Teraz mamy nie tylko świetnie wyszkolony personel, ale i piękne ściany – wyjaśnia Marta Król, kierownik Oddziału Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.

Obecnie oddział położniczy dysponuje 35 łóżkami. – Wszystkie pomieszczenia są wyremontowane, sale są dwuosobowe. Matki będą mogły leżeć razem z dziećmi. Dawniej były dwie toalety na cały oddział, w tej chwili w każdej sali znajduje się węzeł sanitarny, czyli prysznic z toaletą – tłumaczy Barbara Otwinowska, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Onkologią Ginekologiczną. – Dwadzieścia lat temu, kiedy był wyż demograficzny, było przygotowanych 80 łóżek dla pacjentek. Teraz jest ich mniej, ale warunki bardziej komfortowe, dlatego też mamy nadzieję, że dzietność wzrośnie – dodaje Barbara Otwinowska.

Dofinansowanie do inwestycji pochodziło m.in. z budżetu Województwa Małopolskiego.


Źródło: Urząd Miasta Tarnowa