Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków zorganizowały kampanię informacyjną o nazwie „Uwaga na leki”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości Polaków i zmianę ich zachowań oraz przyzwyczajeń związanych ze stosowaniem produktów leczniczych.

Pierwsza jej odsłona to temat właściwego przechowywania leków. Temat jest tym bardziej gorący, ponieważ tegoroczne, upalne lato miało wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop, wpływając na aktywność substancji czynnej leku i powodując jej zmianę na substancję niebezpieczną dla zdrowia. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zażyją leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach.

Organizatorzy akcji tłumaczą, że informowanie pacjentów o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z niewłaściwego transportu produktów leczniczych, a także niewłaściwego ich przechowywania, jest szczególnie ważne w obliczu faktu, iż Polska jest krajem, który plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce państw, w których spożycie leków jest najwyższe. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż sprzedaż leków bez recepty oraz suplementów diety w Polsce wciąż rośnie.

Coraz częściej Polacy próbują leczyć się na własną rękę, gromadząc coraz więcej preparatów w domowych apteczkach, które niewłaściwie przechowywane, stosowane i dawkowane, mogą wyrządzić pacjentom wiele szkód.

Naczelna Izba Aptekarska oraz Narodowy Instytut Leków zachęcają wszystkich do zapoznania się z informacjami na stronie www.uwaganaleki.pl