W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie im. Floriana Ceynowy w Wejherowie otwarty został nowy oddział kardiochirurgii. Oddział posiada 10 łóżek, 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii.

Dodatkowo, na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala rozpocznie działalność pracownia hemodynamiczna, dzięki której będzie można przeprowadzać zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

Oddział Kardiochirurgii ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego. Będą mogli z niego korzystać również pacjenci z innych rejonów województwa czy spoza Pomorza. W zespole pracują doświadczeni specjaliści w dziedzinie kardiochirurgii, kardioanestezjolodzy, perfuzjoniści, kardiolodzy oraz zespół pielęgniarek.

– Na początku zespół będzie wykonywał zabiegi operacyjne głównie w takich schorzeniach jak: choroba wieńcowa i jej powikłania, nowotwory serca czy choroby osierdzia – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w wejherowskim szpitalu. – Ponadto, będziemy realizować zabiegi wieńcowe popularnie zwane by-passami, które będą przeprowadzane metodami małoinwazyjnymi ­ – wyjaśnia Jarmoszewicz.

W przyszłości planuje się poszerzenie wykonywanych świadczeń o zabiegi wysokospecjalistyczne m.in.: operacje wad zastawkowych serca – wymiany lub naprawy zastawek metodami klasycznymi i małoinwazyjnymi oraz chirurgię aorty piersiowej, czyli operacje tętniaków i rozwarstwień aorty.

Tymczasowo oddział znajduje się na II piętrze szpitala w Wejherowie, w miejscu dawnej chirurgii dziecięcej. W przyszłości Oddział Kardiochirurgii, m.in. z nowoczesną salą operacyjną, będzie się mieścił w specjalnie dobudowanej części szpitala.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego