Uważa się, że bezpieczna i bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna może również zapewnić cichą ochronę przed trzecim najczęściej występującym rakiem u kobiet na całym świecie. Nowe badanie przeprowadzone przez Keck School of Medicine w USC wykazało, że stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej wiąże się z radykalnym zmniejszeniem zapadalności na raka szyjki macicy.

Przegląd opublikowany w Obstetrics & Gynecology jest pierwszym, który łączy dane z wielu badań na temat IUD i raka szyjki macicy. Analiza obejmowała dane z 16 wysokiej jakości badań obserwacyjnych z udziałem ponad 12 000 kobiet na całym świecie. Wyniki wykazały, że u kobiet które używały wkładki domacicznej częstość występowania raka szyjki macicy była o jedną trzecią mniejsza.

"Możliwość, że kobieta może uzyskać pomoc w zwalczaniu raka w tym samym czasie, w którym podejmuje decyzje dotyczące antykoncepcji może być potencjalnie bardzo wpływowa", mówi główny autor badania, Victoria Cortessis, doktor nauk medycznych oraz profesor nadzwyczajny w Keck School.

Uniknięcie globalnego kryzysu zdrowotnego

Liczba kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2012 r. na świecie rozpoznano raka szyjki macicy u około 528,000 kobiet, a z powodu tej choroby zmarło 266 000 kobiet. Do 2035 r. WHO przewiduje, że liczba ta wzrośnie odpowiednio do ponad 756 000 i 416 000.

W przypadku kobiet w krajach rozwijających się, w których zasoby zapobiegające rakowi szyjki macicy, takie jak szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) lub regularne badania przesiewowe szyjki macicy są rzadkie - antykoncepcja zapewniająca ochronę przed rakiem szyjki macicy może mieć głęboki wpływ, wyjaśnia Cortessis.

"Zdumiewająca liczba kobiet w krajach rozwijających się jest na granicy wchodzenia w przedział wiekowy, w którym ryzyko raka szyjki macicy jest najwyższe - od 30 do 60 rż. Nawet jeśli odsetek raka szyjki macicy pozostaje stały, faktyczna liczba kobiety z rakiem szyjki macicy będzie się zwiększać ", mówi Cortessis. "IUD mogą być narzędziem do zwalczania tej zbliżającej się epidemii."

Czy ginekolodzy powinni zacząć polecać wkładki do ochrony przed rakiem szyjki macicy?

Jeszcze nie, ale takich wytycznych możemy się spodziewać. Zrozumienie mechanizmu działania stojącego za ochronnym działaniem IUD jest kolejnym logicznym krokiem, mówi Cortessis. Niektórzy naukowcy spekulują, że umieszczenie IUD stymuluje odpowiedź immunologiczną w szyjce macicy, dając ciału możliwość walki z istniejącą infekcją HPV, która może pewnego dnia doprowadzić do raka szyjki macicy. Inną możliwością jest to, że po usunięciu wkładki domacicznej niektóre komórki szyjki macicy zawierające zakażenie HPV lub zmiany przedrakowe mogą zostać „zdrapane”.

"Jeśli uda nam się wykazać, że organizm nabiera odpowiedzi immunologicznej z powodu umieszczenia wkładki domacicznej, wówczas moglibyśmy zbadać czy wkładka może oczyścić przetrwałe zakażenie HPV w badaniu klinicznym" - wyjaśnia onkolog ginekolog i współautorka badań Laila Muderspach. "Wyniki naszych badań są bardzo ekscytujące i mają ogromny potencjał".

Źródło: sciencedaily.com