W Kujawsko-Pomorskiem gości kilkuosobowa grupa lekarzy z Chin, którzy dzielą się doświadczeniami profesjonalnymi oraz wiedzą na temat tradycyjnej chińskiej medycyny z medykami ze Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu.

Medycy na co dzień mieszkają i pracują w Nanningu w południowej części Chin. Dwoje z nich to wysokiej klasy specjaliści tradycyjnej medycyny chińskiej, holistycznej, opartej o praktyki liczące sobie 2,5 tysiąca lat, zdobywającej coraz większą popularność i uznanie w Europie i USA. W Grudziądzu przeprowadzą pokazy takiej terapii – akupunktury, zabiegów moksą i masażu Tui Na – których adresatami są także pacjenci tamtejszej lecznicy. Jeden z tych pokazów, 3 października, będzie transmitowany w internecie (na oficjalnym koncie facebookowym lecznicy).

Pozostała część grupy to anestezjolog, neurochirurg, specjalista kardiologii inwazyjnej, ortopeda i specjalista rehabilitacji medycznej. Na trzy tygodnie, do 11 października, dołączyli do zespołów leczniczych grudziądzkiego szpitala na oddziałach rehabilitacji, kardiochirurgii, chirurgii naczyń, kardiologii, neurochirurgii i ortopedii.

Polsko-chińska wymiana medyczna Grudziądz-Nanning to efekt porozumienia między dyrekcją Szpitala Biegańskiego a Komitetem Zdrowia i Planowania Rodziny w Nanningu. Wiosną lekarze z Grudziądza polecą do Chin.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego