Zakończono pilotażowy program darmowych badań wzroku, który objął północne Mazowsze. Celem przedsięwzięcia była profilaktyka chorób wzroku i zapobieganie utracie samodzielności i niezależności spowodowanej chorobami oczu. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Dobry wzrok Mazowszan to program samorządu województwa skierowany do mieszkańców Mazowsza, którzy za darmo i bez skierowania mogli przebadać swój wzrok podczas badań przesiewowych. W ramach akcji odbyły się spotkania ze specjalistami w Żyrardowie, Płocku, Ciechanowie i Bodzanowie.

Nadzór nad wszystkimi badaniami miał zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie a wszystkie badania – co warto podkreślić – były bezpłatne. Wykonywano je z użyciem tonometru bezkontaktowego z pachymetrem, funduskamery, tomografu optycznego z zestawem komputerowym, autokeratorefraktometru oraz oftalmoskopu.

Za każdym razem na badania stawiała się duża grupa osób chcących zbadać swój wzrok. Uczestnicy chwalili formułę badań oraz fakt, że są one bezpłatne.

Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały zaburzenia soczewki. Dolegliwości te objęły 38 tys. pacjentów. Znacznie mniej osób chorowało na zaburzenia spojówek – 8 tys. czy zaburzenia powiek, narządu łzawego i oczodołu – 7 tys. pacjentów. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń.

Za długie kolejki

W Polsce jednym z głównych czynników pogorszenia wzroku jest późne wykrycie rozwijających się chorób oczu. Przyczynia się do tego słaby dostęp do opieki lekarskiej oraz długi czas oczekiwania na wizytę w specjalistycznych poradniach okulistycznych. Według danych NFZ z 2019 roku województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych – tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego