250 kardiologów interwencyjnych z Europy wzięło udział w w warsztatach rotablacji organizowanych przez Ośrodek Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.

Zabiegi przeprowadzono w pracowni hemodynamiki, ale dzięki bezpośredniej transmisji, kilkuset uczestników warsztatów zobaczyło je w hotelu oddalonym o kilka kilometrów od 4. WSK. Lekarze mogli nie tylko podpatrywać metody zastosowane przez operatorów, ale także na żywo omawiać i komentować sposób postępowania kolegów wykonujących zabiegi.

– To kapitalna edukacja – mówi prof. Krzysztof Reczuch, jeden z głównych organizatorów wrocławskiego spotkania. – Można na bieżąco omawiać sposób działania, wyjaśniać niuanse zabiegu a jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, modyfikować sposób pracy pod wpływem np. rady doświadczonego kolegi, siedzącego przed ekranem w hotelu. Taki rodzaj kontaktu jest bezcenny – podkreśla profesor.

Kardiolodzy 4. WSK zorganizowali warsztaty rotablacji już po raz szósty. Wzięła w nich udział cała europejska czołówka specjalistów z tego zakresu. Zabiegowi poddano 9 pacjentów.

Źródło: 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką