Od 6 grudnia Opolski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina pacjentom wpisanym na listy oczekujących o zbliżającej się wizycie u specjalisty, wysyłając do nich sms.

Tylko w trzecim kwartale bieżącego roku w województwie opolskim na wizytę w zaplanowanym terminie w poradniach - onkologicznej, ortopedycznej, kardiologicznej i endokrynologicznej - nie zgłosiło się ponad 1,5 tyś pacjentów. Oznacza to, że co 7 pacjent nie zgłasza się na umówioną wizytę bez wcześniejszego powiadomienia poradni. Tymczasem odwołanie takiej wizyty przez pacjenta mogłoby skrócić czas oczekiwania innych osób.

Pilotażowy program powiadamiania smsem o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza dotyczy poradni endokrynologicznych, kardiologicznych, onkologicznych i ortopedycznych. Oczekujący na pierwszą wizytę pacjent, który przy rejestracji w poradni podał numer telefonu komórkowego, na 5 dni przed jej terminem otrzyma z NFZ przypominający sms. Będzie w nim także numer telefonu poradni, pod którym w razie potrzeby można odwołać wizytę.

Wcześniej podobne rozwiązanie wprowadzono w województwach: podlaskim, dolnośląskim, mazowieckim, lubelskim, lubuskim i łódzkim.


Źródło: NFZ