Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

 1. PPOZ: Chory lekarz, to… brak lekarza
  Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o noszenie maseczek w przychodniach. – Po pierwsze mogą uratować życie, a po drugie – zapobiec paraliżowi w służbie zdrowia, czego żaden pacjent nie chciałby przechodzić ponownie. Pamiętajmy: chory lekarz to brak lekarza. Chora pielęgniarka to brak pielęgniarki – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.
 2. Brak szczepionek przeciw grypie. Biuro RPO występuje do resortu zdrowia
  Obywatelka poskarżyła się do Rzecznika Praw Obywatelskich na niedostępność szczepionki przeciw grypie - po zaszczepieniu dziecka jej pierwszą dawką. Biuro RPO interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.
 3. Raport NIL: Warunki kształcenia na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych
  Naczelna Izba Lekarska przygotowała raport na temat warunków kształcenia na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych. W badaniu wzięło udział 13 uczelni, które mają długą tradycję prowadzenia kierunków lekarskich, jak i te, które stosunkowo niedawno wprowadziły do swojej oferty dydaktycznej program nauczania przyszłych lekarzy. Raport został sporządzony w oparciu o wyniki ankiety, której pytania dotyczyły zasadniczych kwestii dotyczących kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, między innymi kadry naukowo-dydaktycznej, nauczania przedmiotów przedklinicznych i klinicznych oraz wyników nauczania.
 4. NIL: Zasady wystawiania bezpłatnych recept do zmiany
  Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpływają liczne wnioski z apelem o pilne zajęcie się problemem niesprawiedliwych ograniczeń uprawnień lekarzy w wystawianiu bezpłatnych recept dla uprawnionych pacjentów w wieku do 18 r.ż. oraz po ukończeniu 65 r.ż. - według obecnych przepisów takich recept nie mogą wystawiać lekarze, nawet specjaliści, którzy pracują w gabinetach lub jednostkach niemających umów z NFZ. Samorząd lekarski zapewnia, że nad rozwiązaniem tego problemu pracuje intensywnie już od dłuższego czasu.
 5. Zmiany w karcie oceny natężenia bólu prowadzonej w postaci elektronicznej
  Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych.
 6. Bartosz Arłukowicz nowym szefem sejmowej komisji zdrowia
  Bartosz Arłukowicz został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia na kadencję 2023-2027. Wyboru dokonano jednogłośnie.
 7. RPP wznawia sprawy dotyczące szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca)
  W związku z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”), Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do Rzecznika, mogą to nadal zrobić.
 8. Ekspert: z uzębieniem Polaków jest znacznie gorzej niż przed pandemią
  W pandemii mniej dbaliśmy o profilaktykę stomatologiczną, w efekcie stan uzębienia Polaków jeszcze bardziej się pogorszył. Jest znacznie gorzej niż przed COVID-19 - alarmuje dr n. med. Maciej Nowak.
 9. WHO wyciąga wnioski z COVID-19. Ale są kontrowersje
  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wyciągając wnioski z pandemii COVID-19, pracuje nad zmianą m.in. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych i „traktatem antypandemicznym”. Są jednak opinie, że nowe regulacje mogą ograniczyć suwerenność krajów członkowskich w planowaniu polityki zdrowotnej, a Dyrektor Generalny WHO otrzyma zbyt duże kompetencje.
 10. Apel 60 organizacji pacjentów
  Pacjenci chcą, by ich głos na Miodowej był nadal słyszany. Dlatego 60 organizacji pacjentów zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia, ale też do sejmowej Komisji Zdrowia, o utrzymanie dotychczasowej polityki lekowej, która umożliwiła wielu z nim dostęp do innowacyjnych leków. Jednocześnie liczą na to, że w styczniowym obwieszczeniu refundacyjnym, za który będzie już odpowiadał nowy minister zdrowia, pojawią się kolejne nowoczesne terapie. A decyzje będą zapadać ponad podziałami, bo „polityka jest ważna, ale zdrowie i życie nadrzędne”.